Naga Markets

RPP powinna zaprzestać podnoszenia stóp procentowych? Komentuje Marcin TuszkiewiczRada Polityki Pieniężnej po raz kolejny podniosła stopy procentowe, tym razem o 75 punktów bazowych. Jak wskazuje Marcin Tuszkiewicz, na antenie Comparic24, kolejne podwyżki mogą nie mieć już sensu, ponieważ tak jak NBP przegapił moment, w którym trzeba było zacząć podnosić stopy, tak samo może przegapić moment, w którym trzeba przestać je podnosić.Cykl podwyżek stóp zbliża się do końca?

– Stopa procentowa, którą aktualnie NBP podwyższa, uderza w konsumentów, uderza w popyt wewnętrzny, co oczywiście ma taki cel. Tylko pytanie, czy ma jeszcze sens podwyższać ją dalej? Ja uważam, że nie. Ja uważam, że to jest podobnie jak NBP przeciągnęło niskie stopy procentowe, tak teraz przeciągają podwyżkę stóp procentowych. – wskazuje Marcin Tuszkiewicz.

– Ostatecznie nie będzie miało to pozytywnego wpływ na gospodarkę tylko negatywny, bo przegięliśmy pewien poziom. Chociaż tutaj trzeba oddać bardzo ważną rzecz. Jeżeli będziemy mieli dalszy wzrost płac, czyli ta spirala płacowo-inflacyjna dalej się będzie nakręcała, to niestety NBP też nie będzie miało wyjścia, chyba że chce dopuścić do tego, co mamy w Turcji. – dodaje także.

Jak słyszymy na antenie Comparic24, ciężko jest obecnie wskazać, kiedy cykl podwyżek stóp procentowych zostanie zakończony, a sami analitycy prześcigają się we wszelkiego rodzaju prognozach, do jakiego finalnie poziomu dotrą stopy procentowe.

Obecnie stopa referencyjna osiągnęła poziom 6%, po ostatniej podwyżce o 75 punktów bazowych. Warto wskazać, że przed pandemią przez wiele lat poziom ten wynosił 1,5%, natomiast po obniżkach z początku pandemii przez pewien czas stopy wynosiły zaledwie 0,1%.

Jeśli inflacja w najbliższych miesiącach spowolni (zacznie spadać), to możliwe jest odwrócenie działań i powrót do normalizacji polityki monetarnej, podkreśla Marcin Tuszkiewicz. Część ekspertów wskazuje jednak, że szczyt wzrostu cen możemy zobaczyć dopiero pod koniec roku, co będzie efektem wojny, w tym blokady Ukraińskich portów, co podbije ceny żywności.

Zobacz również:

AVA Trade

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: mercator akcje | pkobp cena akcji | długoterminowa prognoza kursu forinta | echo investment akcje rekomendacje | amrest giełda | akcje xtb | giełda alior |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułZłoto tanieje w oczekiwaniu na ważny raport o inflacji CPI w USA
Następny artykułFallen Leaf zaprezentował trailer Fort Solis na Summer Game Fest
Absolwent ekonomii oraz obecnie student Rynków Finansowych na Instytucie Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Członek Studenckiego Instytutu Analiz Gospodarczych, zwycięzca ligi debat oksfordzkich i turnieju debat w stylu Lincoln-Douglas, autor publikacji naukowych o tematyce ekonomicznej i prelegent podczas akademickich konferencji naukowych. Aktywny uczestnik i współorganizator konferencji naukowej „Forum Rozwoju Ekonomicznego Polski” oraz wydarzenia „Tydzień Gospodarki Światowej”. Doświadczenie zawodowe zdobywał podczas pracy w sektorze bankowym. Laureat olimpiad z dziedzin takich jak historia i WOS. Kreator postaw obywatelskich i zwolennik podejścia fundamentalnego. Prywatnie miłośnik historii (w szczególności XX wieku), gier strategicznych i podróży do ciepłych państw południa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here