Naga Markets
Adam Glapińśki, prezes NBP

Już 8 grudnia 2021 r. odbędzie się kolejne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Zdaniem ekonomistów Banku Pekao, Rada zdecyduje w przyszłą środę o kolejnej podwyżce stóp procentowych. Przypomnijmy, że w październiku i listopadzie RPP już dwukrotnie zdecydowała o podniesieniu stóp proc. odpowiednio o 40 punktów bazowych w październiku i kolejne 75 punktów bazowych w listopadzie. W efekcie tych decyzji stopa referencyjna wzrosła do 1,25 proc. z 0,1 proc. Trzecia podwyżka z rzędu w grudniu br. oznaczałaby więc, że stopa referencyjna przekroczyłaby prawdopodobnie poziomy sprzed pandemii, kiedy to plasowała się ona na poziomie 1,50 proc.

RPP zdecyduje się na trzecią podwyżkę stóp proc. z rzędu

Ekonomiści z Departamentu Analiz Makroekonomicznych Banku Pekao dostrzegają w dzisiejszym biuletynie, że inwestorzy oczekują, iż banki centralne w regionie będą podejmowały zdecydowane działania w celu ograniczenia presji inflacyjnej.– Rośnie przekonanie, że RPP zdecyduje się w przyszłym tygodniu na podniesienie stóp procentowych o co najmniej 50pb. Naszym zdaniem będzie to 75 pb – wskazali eksperci.

Argumentem stojącym za takimi oczekiwaniami mogą być m.in. ostatnie wypowiedzi prezesa NBP Adama Glapińskiego, który nawiązując do wystąpienia prezesa Amerykańskiej Rezerwy Federalnej J.Powella stwierdził, iż inflacja w Polsce nie jest przejściowa tylko pozostanie podwyższona przez co najmniej 2 lata.

Dodał on nawet, że stabilizacja wzrostu cen jest teraz priorytetem dla RPP.

Ponadto, we wczorajszym wywiadzie dla “Gazety Polskiej” prof. Glapiński zaznaczył, że w dalszym ciagu “jest przestrzeń do wzrostu stóp procentowych.”

– Nie jest ona nieograniczona, bo nie możemy zdusić gospodarki z powodu możliwego wzrostu bezrobocia. Ewentualny wzrost stóp spowoduje spadek inflacji w przyszłości – dodał prezes NBP.

Zobacz także: Glapiński (NBP): Na świecie mówi się o cudzie gospodarczym w Polsce

To wszystko sprawia, że ekonomiści Banku Pekao podtrzymują swoją opnię, że na najbliższym posiedzeniu RPP podniesie stopy o 75 pb.

– W przyszłym roku spodziewamy się 4 kolejnych podwyżek o 25 pb, w tempie jednej na kwartał – dodali eksperci.

Oznaczałoby to, że stopa referencyjna wzrosłaby w przyszłym tygodniu do 2,00 proc., a w przyszłym roku aż do 3,00 proc.

Autor poleca również:

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs hrywny prognozy 2021 | kurs cd projekt | jsw gpw | lotos akcje rekomendacje | pgnige akcje | kurs dolara prognozy 2021 | jak kupić bitcoin | famur giełda |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


Poprzedni artykułKurs EUR/USD bardzo spokojny w czwartek. Co może go poruszyć wg ING?
Następny artykuł10 spółek najniżej od 12 miesięcy w czwartek. Wig20 nieznacznie pod kreską. Biomed Lublin +11%!
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here