Naga MarketsAdam Glapiński, NBP
Adam Glapiński, prezes NBP

W środę odbyło się jednodniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej i jak co miesiąc poznaliśmy decyzję w sprawie stóp procentowych. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami i prognozami analityków Rada Polityki Pieniężnej (RPP) nie zdecydowała się w lutym na jakikolwiek ruch na stopach w efekcie czego stopa referencyjna w dalszym ciagu wynosi 0,10 proc. Instytucja podtrzymała jednak możliwość interwencji na rynku walutowym w celu osłabienia złotego jeżeli pojawi się taka potrzeba.

  • RPP ponownie wskazuje na brak trwalszego i wyraźnego dostosowania kursu PLN. W efekcie, NBP może stosować interwencje walutowe
  • Terminy oraz skala prowadzonych przez NBP działań będą uzależnione od warunków rynkowych.
  • Jako organ RPP po raz pierwszy odniosła się do interwencji walutowych NBP w komunikacie ze stycznia.

RPP nie zmienia stóp procentowych i mówi o gotowości do interwencji na rynku

NBP będzie nadal prowadził operacje zakupu skarbowych papierów wartościowych oraz dłużnych papierów wartościowych gwarantowanych przez Skarb Państwa na rynku wtórnym w ramach strukturalnych operacji otwartego rynku. Terminy oraz skala prowadzonych działań będą uzależnione od warunków rynkowych. NBP będzie także nadal oferował kredyt wekslowy przeznaczony na refinansowanie kredytów udzielanych przedsiębiorcom przez banki.

Te artykuły również Cię zainteresują
– W celu wzmocnienia oddziaływania poluzowania polityki pieniężnej na gospodarkę NBP może także stosować interwencje na rynku walutowym – poinformowała RPP w oświadczeniu.

Źródło: NBP

Spoglądając na notowania pary walutowej EUR/PLN zauważymy, że polski złoty zauważalnie umacniał się w ostatnim czasie w relacji do euro. Tylko między 28 stycznia a 2 lutego br. kurs euro osunął się o niemal 9 groszy osiągając w ten sposób najniższy poziom od końcówki grudnia 2020 r. Jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, kurs euro mógłby osunąć się nawet w okolice 4,45 zł.

Na powyższym wykresie zauważymy również, że o ile polski złoty zauważalnie zyskiwał na przestrzeni ostatnich czterech sesji, dziś utrzymuje się on na względnie stabilnym poziomie. Okazuje się więc, że decyzja Rady Polityki Pieniężnej o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie nie była dla inwestorów żadnym zaskoczeniem.

Warto bowiem przypomnieć, że choć na przełomie roku niektórzy członkowie RPP faktycznie sygnalizowali chęć, bądź nawet konieczność kolejnej obniżki stóp procentowych, to jednak jasno wskazywali, że raczej nie wydarzy się do wcześniej niż w marcu br.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: pgnig akcje forum | aktualne kursy walut w czasie rzeczywistym | kurs zloty | kryptowaluty bitcoin | s&p500 |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułKurs euro spada a dolar zyskuje! USA szczepią przeciw COVID-19 szybciej niż UE
Następny artykułPrognozy walutowe TMS. Jakie perspektywy ma obecnie dolar, funt, frank i jen?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here