Naga MarketsPolska najprawdopodobniej podniesie dziś stopy procentowe drugi miesiąc po tym, jak banki centralne niespodziewanie zrezygnowały z zobowiązania do utrzymania rekordowo niskich kosztów kredytu przynajmniej do przyszłego roku. Pytanie pozostaje tylko o ile. Podczas gdy inflacja utrzymuje się w najszybszym tempie od dwóch dekad, gubernator Adam Glapiński znajduje się pod coraz silniejszą presją, aby położyć kres rosnącym cenom. Na razie jednak nie wiadomo czy niespodziewana 40-punktowa podwyżka w październiku była początkiem kampanii zaostrzania polityki.

Inflacja w Polsce rośnie najszybciej od 20 lat

Niemal wszyscy ekonomiści są przekonani, że na środowym posiedzeniu stopy wzrosną. Z 30 ankietowanych w ankiecie Bloomberga 16 oczekuje, że wskaźnik wzrośnie o ćwierć punktu do 0,75%, a 13 przewiduje wzrost o pół punktu. Tylko jeden respondent przewidywał, że koszty kredytu pozostaną bez zmian.Podwyżka wydaje się przesądzona. Ten wzrost cen może mieć bardzo negatywny wpływ na gospodarkę w dłuższej perspektywie, więc należy skupić się wyłącznie na wielkości podwyżki i być może, co ważniejsze, na forward guidance, aby oddalić wszelkie wątpliwości, że RPP jest już w pełnym cyklu dokręcania – napisał Piotr Matys, starszy analityk walutowy w InTouch Capital Markets Ltd, który prognozuje wzrost stóp o ćwierć punktu.

Inflacja w Polsce osiągnęła nowy szczyt od 20 lat. Źródło: Bloomberg

Decyzja RPP pojawi się w warunkach niepewności co do przyszłości dostępu Polski do kluczowego finansowania z Unii Europejskiej. Obecnie 36 miliardów euro pomocy przeciw skutkom pandemii zostało wstrzymane z powodu sporu o to, czy partia rządząca Prawo i Sprawiedliwość przestrzega demokratycznych standardów bloku.

Podwyżka stóp w Polsce w zeszłym miesiącu była pierwszą od 2012 roku. Nastąpiła ona po nagłej decyzji Glapińskiego na posiedzeniu politycznym w zeszłym miesiącu, kilka godzin po tym, jak premier Mateusz Morawiecki powiedział, że ma nadzieję, iż RPP podejmie „odpowiednie” działania w celu przeciwdziałania inflacji.

Po podjęciu decyzji gubernator nalegał, aby wszelkie przyszłe posunięcia były „ostrożne”, aby nie stłumić wzrostu gospodarczego. Bank centralny dodał również, że nadal zamierza interweniować na rynku walutowym, a także nadal skupować obligacje rządowe, aby wspomóc wyjście ze skutków pandemii.

Tymczasem inflacja wzrosła do 6,8% w porównaniu z październikiem rok wcześniej, prawie dwukrotnie przekraczając górną granicę przedziału celu banku centralnego.

fpmarkets

Kurs złotego (PLN) stabilny na początku listopada

Oczekiwania dot. wyższych stóp pomogły złotemu złagodzić straty z początku roku, a kurs waluty spadł o około 1% w stosunku do euro od początku 2021 r. We wtorek rentowność dwuletnich obligacji rządowych w walucie lokalnej wzrosła powyżej 2% pierwszy raz od połowy 2019 roku.

Jeśli RPP zamierza odzyskać kontrolę nad narracją i mocno zakotwiczyć oczekiwania inflacyjne gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, powinna wyraźnie powiedzieć, że Polska znajduje się na wczesnym etapie cyklu zacieśniania, a kolejne podwyżki nadchodzą w ciągu najbliższych 12 miesięcy – podsumował Matys.

Kurs USDPLN, EURPLN, GBPPLN i CHFPLN na interwale dziennym, tradingview
Kurs USDPLN, EURPLN, GBPPLN i CHFPLN na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: famur notowania | kurs rubla | pzu akcje opinie | kurs euro online | ropa brent | pko akcje opinie | giełda selvita |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here