Naga Markets
Adam Glapiński, prezes NBP

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zdecydowała podczas grudniowego posiedzenia o podwyższeniu stóp procentowych, w tym stopy referencyjnej o 50 punktów bazowych do 1,75 proc. z 1,25 proc. Na uwagę zasługuje fakt, iż jest to już trzecia podwyżka stóp procentowych z rzędu. Okazuje się jednak, że inwestorzy oczekiwali bardziej zdecydowanego działania ze strony Rady, w efekcie czego polski złoty zauważalnie traci w stosunku do popularnych walut jak euro, frank szwajcarski, funt czy dolar amerykański.

RPP podjęła zdecydowane działania 

Analitycy i ekonomiści oczekiwali, że podczas listopadowego posiedzenia RPP podniesie stopy procentowe o 50 punktów bazowych. Byli jednak również i tacy, którzy sądzili, że podwyżka wyniesie 75 pb. jak miało to miejsce w listopadzie, bądź nawet 100 pb. Rada zdecydowała się jednak, że podniesie stopy proc. o 50 punktów bazowych, w efekcie czego stopa referencyjna, która jeszcze trzy miesiące temu wynosiła 0,10 proc., wzrosła do 1,75 proc., co jest najwyższym poziomem od lutego 2015 r.Rada ustaliła stopy procentowe NBP na następującym poziomie:

  • stopa referencyjna wzrosła do 1,75% z 1,25%
  • stopa lombardowa wzrosła do 2,25% z 1,75%
  • stopa depozytowa wzrosła do 1,25% z 0,75%
  • stopa redyskonta weksli wzrosła do 1,80% z 1,30%
  • stopa dyskontowa weksli wzrosła do 1,85% z 1,35%

Kurs złotego spada po posiedzeniu RPP

Okazuje się, że inwestorzy oczekiwali bardziej zdecydowanych działań ze strony RPP, w efekcie czego polski złoty zauważalnie traci tuż po decyzji ws. stóp proc. Fakt ten sprawił, że kurs euro wzrósł w ciagu kilku minut o niemal 3 grosze.

Podobne tendencje widoczne są również na innych parach walutowych z PLN. Kursy dolara amerykańskiego i franka szwajcarskiego wzrosły bowiem tuż po decyzji RPP o ponad 2 grosze a funta szterling o przeszło 3 grosze.

Przenieś swój trading na kolejny poziom razem z brokerem Interactive Brokers. Skorzystaj z oferty inwestowania w akcje:

CHCĘ INWESTOWAĆ Z INTERACTIVE BROKERS

– Decyzja była zgodna z konsensusem, jednak po reakcji rynku walutowego widać, że wiele podmiotów antycypowało nawet większy ruch (0,75%). Moim zdaniem większe podwyżka byłaby zasadna. W regionie zostawiliśmy w tyle ze stopą referencyjną na poziomie 1,75% względem Czechów (2,75%) czy Węgrów (2,1%), którzy już latem reagowali na rozpędzającą się inflację – wskazuje w rozmowie z Comparic.pl dr Wojciech Świder z Katedry Finansów Publicznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu podkreślając przy tym, że obecne działania nie mają na celu hamowania inflacji za miesiąc, tylko w perspektywie rok czy półtora – bo taki jest bazowy horyzont oddziaływania instrumentów polityki pieniężnej.

Podwyższana inflacja utrzyma się przez dłuższy czas

Ekonomista dostrzega także, że zostając w tyle ze zdecydowanymi podwyżkami stóp procentowych, ryzykujemy wyższą inflacją przez dłuższy czas.

– Silna reakcja na początku cyklu może odkotwiczać oczekiwania inflacyjne, dzięki czemu nie powstanie na rynku samospełniające się, inflacyjna przepowiednia. Społeczeństwo widząc bierność RPP w obliczu wysokiej inflacji, tracą wiarę w pieniądz i zaprzestaje konwencjonalnych metod oszczędzania (lokata w banku), co zwiększa podaż pieniądza i szybkość jego obiegu, a to z kolei jeszcze bardziej podnosi presję inflacyjną w przyszłości. Szybkość obiegu pieniądza podnosi również szybkie wydawanie pensji w obawie przed wzrostem cen – dodaje dr Wojciech Świder.

Przypomnijmy, że inflacja w Polsce według szybkiego szacunku GUS wzrosła w listopadzie br. do 7,7% w ujęciu rok do roku, a w ujęciu miesięcznym wyniosła 1,0%. Zdaniem Rady Polityki Pieniężnej, podwyższona inflacja wynika jednak w głównej mierze z oddziaływania czynników zewnętrznych i niezależnych od krajowej polityki pieniężnej.

– Obserwowany w bieżącym roku istotny wzrost światowych cen surowców, w tym energetycznych i rolnych, rekordowy wzrost cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla, a także przedłużające się globalne zaburzenia podażowe spowodowały silny wzrost inflacji w Polsce, która utrzyma się na podwyższonym poziomie również w nadchodzącym okresie – czytamy w komunikacie po grudniowym posiedzeniu RPP.

Kolejne podwyżki stóp proc. niewykluczone 

Rada wskazała także, iż w kolejnych miesiącach nadal będzie podejmować działania nakierowane na obniżenie inflacji do poziomu zgodnego z celem inflacyjnym NBP w średnim okresie, przy uwzględnieniu kształtowania się sytuacji koniunkturalnej, tak aby zapewnić średniookresową stabilność cen, a jednocześnie wspierać zrównoważony wzrost gospodarczy po globalnym szoku pandemicznym.

– NBP może nadal stosować interwencje na rynku walutowym oraz inne instrumenty przewidziane w Założeniach polityki pieniężnej. Terminy oraz skala prowadzonych działań będą uzależnione od warunków rynkowych – czytamy w komunikacie.

Autor poleca również:

Sponsorem publikacji jest Interactive Brokers CE. Spółka Interactive Brokers Central Europe Zrt. (IBCE) jest regulowana przez MNB. IBCE nie ponosi odpowiedzialności za treść tego artykułu. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty Twojego kapitału. Niektóre produkty finansowe nie są odpowiednie dla wszystkich inwestorów. Klienci powinni zapoznać się z odpowiednimi ostrzeżeniami o ryzyku przed inwestowaniem.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: dom development giełda | kurs lewa bułgarskiego | amica notowania | prognoza dla dolara | giełda ten square games | najwyższy kurs korony norweskiej | de30 dax | kurs jena sprzedaż |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


Poprzedni artykułIslandia odcina moc górnikom BTC
Następny artykułEther (ETH) o wartości blisko pół mld USD zasilił portfel Three Arrows Capital
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here