Naga MarketsAdam Glapiński, NBP
Adam Glapiński, prezes NBP

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła podstawową stopę procentową z 0,5 do 0,1 proc. Ta decyzja wpłynęła na zahamowanie obserwowanej od kilku tygodni tendencji umacniania się złotego. Perspektywa dalszych obniżek stóp jest niepewna, a opóźnienie zakończenia dzisiejszego posiedzenia może wskazywać na burzliwą dyskusję w tej kwestii.

 

Te artykuły również Cię zainteresują
  • Po cięciu stopy kształtują się następująco: stopa referencyjna 0,10% w skali rocznej, stopa lombardowa 0,50% w skali rocznej, stopa depozytowa 0,00% w skali rocznej
  • Złoty traci po decyzji, WIG20 również w dół ze względu na duży udział sektora bankowego. Ogólnie PLN pozostaje jednak mocny, utrzymując zyski do franka i dolara

RPP tnie stopy, Goldman zakłada zejście do poziomu 0,05%

Przełożenie pierwotnie planowanego na 4-6 maja posiedzenia na koniec miesiąca mogło sugerować, że Rada Polityki Pieniężnej chce dać sobie więcej czasu na ocenę skutków epidemii dla polskiej gospodarki. Gdyby okazały się one gorsze, niż się spodziewano, Rada mogłaby po raz kolejny obniżyć stopy procentowe. Tak też się stało, ale Rada ma już tylko niewielkie pole manewru na wypadek, gdyby gospodarka potrzebowała wsparcia w kolejnych miesiącach.

Komunikat z dzisiejszego posiedzenia opublikowany został z niemal godzinnym opóźnieniem (zwykle pojawia się on o godzinie 14.00), co może oznaczać, że w ramach RPP toczyła się ożywiona dyskusja lub były trudności z wypracowaniem jednoznacznej decyzji. Domysły potęguje fakt, że posiedzeniu nie towarzyszy zwyczajowa konferencja prasowa, a protokół z posiedzenia poznamy za kilka dni. Perspektywa jeszcze jednej, niewielkiej obniżki stóp wciąż jest aktualna. Mówili o niej zarówno przedstawiciele RPP, jak i część ekonomistów.

Takiej możliwości nie wykluczyła między innymi Grażyna Ancyparowicz, znana z umiarkowanych poglądów, choć zaznaczyła, że ujemnych stóp raczej nie należy się spodziewać. Analitycy Goldman Sachs przewidują, że jeszcze w tym roku stopa referencyjna może zostać obniżona z obecnych do 0,05 proc.

Kurs złotego nieznacznie w dół po decyzji RPP

Dzisiejsza decyzja wpłynęła na niewielkie osłabienie złotego. Nasza waluta od połowy maja dynamicznie zyskiwała na wartości. W tym czasie kurs dolara obniżył się z 4,22 do niewiele ponad 4 zł, czyli o prawie 5 proc. Euro potaniało z niemal 4,57 do 4,42 zł, a frank z 4,34 do 4,14 zł. W przypadku dolara niemal w całości zniwelowany został marcowy wzrost, w którego szczytowym momencie amerykańska waluta wyceniana była na 4,3 zł.

Zazwyczaj impulsem do tak silnych zmian notowań jest sytuacja na rynkach światowych. Tym razem jednak niewiele na to wskazuje. Waluty rynków wschodzących, w tym naszego regionu, umacniają się w znacznie mniejszym stopniu niż złoty, zaś indeks dolara względem pięciu głównych walut trzyma się od początku maja na stabilnym poziomie.

Prawdopodobnie mamy więc do czynienia z napływem zagranicznego kapitału na nasz rynek. Tezę tę potwierdza zdecydowana poprawa nastrojów na warszawskiej giełdzie, gdzie ostatnie dni przynoszą silne zwyżki indeksu największych spółek przez wyraźnie podwyższonych obrotach.

Powodem poprawy sentymentu względem naszego rynku mogą być korzystne dla naszej gospodarki prognozy międzynarodowych ośrodków analitycznych, potwierdzające że Polska relatywnie najmniej ucierpi wskutek pandemii koronawirusa. Według Komisji Europejskiej, nasz PKB obniży się w tym roku o 4,3 proc. i będzie to wynik najlepszy wśród krajów naszego kontynentu.

W dłuższym horyzoncie kluczowy dla kondycji złotego będzie jednak wpływ sytuacji na światowych rynkach. Jeśli dojdzie do wzrostu awersji do ryzyka, nasza waluta ulegnie osłabieniu. Nie powinno to jednak stanowić powodu do niepokoju. Warto bowiem przypomnieć, że w czasie globalnego kryzysu finansowego, to między innymi słaby złoty pomógł polskiej gospodarce złagodzić skutki spowolnienia.

Część ekonomistów sugeruje, że podobnie może być i tym razem, wskazując jednocześnie, że do osłabienia złotego mogłaby przyczynić się obniżka stóp procentowych.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here