Naga MarketsAdam Glapiński, NBPZgodnie z ostatnimi prognozami, Rada Polityki Pieniężnej (RPP) na jednodniowym posiedzeniu w dn. 13 stycznia utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. NBP podał w komunikacie, że referencyjna stopa nadal wynosi 0,10 proc. w skali rocznej. W efekcie polski złoty uległ osłabieniu w pierwszych minutach i kontynuuje deprecjację względem głównych konkurentów.

  • RPP najprawdopodobniej utrzyma obecny poziom stóp również w lutym
  • Cięcia kosztu pieniądza w I kw. 2021 r. nie wyklucza prezes NBP Adam Glapiński
  • Stabilizacja stóp jest bazowym scenariuszem, a marcowa projekcja inflacji umożliwi lepszą ocenę dalszych działań

Polski złoty (PLN) traci w obliczu pierwszego posiedzenia RPP w 2021 roku

Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie:

Te artykuły również Cię zainteresują
  • stopa referencyjna 0,10 proc. w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 0,50 proc. w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 0,00 proc. w skali rocznej;
  • stopa redyskonta weksli 0,11 proc. w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 0,12 proc. w skali rocznej.

Wszyscy z 20 ankietowanych przed styczniowym posiedzeniem RPP przez PAP Biznes ekonomistów oczekiwali, że RPP utrzyma obecny poziom stóp procentowych w styczniu i w lutym. Jedynie dwa ośrodki spodziewały się obniżki stopy referencyjnej o 10 pb., do zera, w marcu. 18 ośrodków prognozowało stabilizację stóp do końca 2021 r., a 13 oczekiwało, że stopa referencyjna znajdować się będzie na koniec 2022 r. na dotychczasowym poziomie 0,10 proc.

Cięcia kosztu pieniądza w I kw. 2021 r. nie wykluczył na początku stycznia prezes NBP Adam Glapiński. Na obecną chwilę stabilizacja stóp jest według Glapińskiego bazowym scenariuszem, a marcowa projekcja inflacji umożliwi lepszą ocenę dalszych działań w polityce pieniężnej.

Informacja po posiedzeniu RPP zostanie opublikowana w dniu dzisiejszym o godz. 16.00 na stronie internetowej NBP. Na piątek 15 stycznia (godz. 16.00) zaplanowano konferencję prezesa NBP Adama Glapińskiego w formie transmisji internetowej.

Na początku 2020 roku stopy znajdowały się na poziomie 1,5 proc. W tym roku RPP obniżyła je trzykrotnie łącznie o 140 punktów bazowych. Najbliższe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej odbędzie się 13 stycznia. Na dzień dzisiejszy stopa referencyjna wynosi 0,1 proc. Zejście ze stopą do zera oznaczałoby obniżkę o 10 punktów bazowych, co nie pozostawia dużego pola manewru.

Plus500

Kurs złotego (PLN) traci po komunikacie RPP

W obliczu pierwszego posiedzenia RPP w tym roku, polski złoty stracił w stosunku do swoich głównych rywali tj. euro, dolar, funt i frank. Dolar kosztuje ponad 3,70 zł zbliżając się w okolice 3,72 zł. Euro nadal oscyluje powyżej 4,52 zł, a funt jest coraz bliżej ponownego testu poziomu oporu 5,10 zł. Z kolei frank systematycznie wzrasta po przecenie na początku roku i kosztuje 4,19 zł.

Kurs USDPLN, EURPLN, GBPPLN i CHFPLN na interwale dziennym, tradingview
Kurs USDPLN, EURPLN, GBPPLN i CHFPLN na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here