Naga MarketsKurs złotego testował miesięczne dołki po posiedzeniu RPPRada Polityki Pieniężnej (RPP) utrzymała główne parametry swojej polityki bez zmian, główną stopę referencyjną na 0,1%. Zaktualizowane projekcje ekonomiczne pokazały wyższą niż poprzednio ścieżkę inflacji (środek przedziału w 2021 r. w górę do 3,15% z 2,5%, w 2022 do 2,8% z 2,6%) i wyraźnie lepszą prognozę PKB na 2021 r. (3,95% wobec 2,65% poprzednio). Po raz pierwszy prognoza objęła rok 2023, w którym inflacja ma pozostać powyżej oficjalnego celu (środkowy punkt 3,2%), a wzrost PKB utrzyma się na poziomie 5,4%, tak jak w 2022.

  • Mimo tych wyraźnych pozytywnych zmian w prognozach, ton komunikatu RPP nie zmienił się
  • Kolejne sygnały pojawią się w piątek podczas wideokonferencji prezesa NBP, Adama Glapińskiego
  • Obecna prognoza PKB banku centralnego jest jedną z najbardziej optymistycznych na rynku

RPP nie zmienia stóp, podnosi jednak prognozy dla PKB i inflacji

RPP zdecydowała się utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Głównym tematem środowego posiedzenia był wydźwięk komunikatu oraz zmiany w projekcji banku centralnego dla PKB i CPI. Ogólnie rzecz biorąc, podsumowanie komunikatu prasowego pozostaje bez zmian, a Rada powtarza, że powinna utrzymać program skupu aktywów i ostrzega, że w razie potrzeby może podjąć interwencje walutowe, nie podając jednak bardziej precyzyjnych wskazówek co do skali i częstotliwości operacji.

Te artykuły również Cię zainteresują
Wydaje się, że teraz sygnałów o obniżkach stóp ze strony RPP może być mniej, ale trudno sobie wyobrazić już teraz zmianę retoryki na bardziej jastrzębią. Sądzimy, że w piątek prezes Glapiński może próbować łagodzić rynkowe oczekiwania na podwyżki stóp w najbliższych latach. Nadal uważamy, że stopy procentowe pozostaną bez zmian przynajmniej do końca kadencji RPP (początek 2022) – pisał w środę Grzegorz Ogonek z Santander Bank Polska.

Prognozy PKB i inflacji według NBP. Źródło: Santander Bank Polska

W komunikatach zaszły jednak subtelne zmiany, które prezentują mniej gołębie podejście. Ton oświadczenia jest nieco bardziej optymistyczny w odniesieniu do PKB w 2021 r. RPP wspomina o globalnym ożywieniu gospodarczym. RPP wymienia je jako istotny czynnik sprzyjający odbudowie PKB w Polsce (obok agresywnego wsparcia ze strony polityki pieniężnej) i nie wymienia już wysokiej niepewności związanej z pandemią jako czynnika ograniczającego inwestycje prywatne i odbudowę PKB.

Prognoza CPI banku centralnego jest zgodna z naszymi oczekiwaniami powyżej konsensusu na 2021 r., ale oczekuje spadku CPI w 2022 r., co nie jest zgodne z naszymi prognozami, biorąc pod uwagę, że Polska nie jest gospodarką typu rynku rozwiniętego, która cierpiała z powodu obniżonego CPI przed pandemią. Bank centralny jest również dość optymistyczny, jeśli chodzi o PKB w latach 2022-2023 – komentują analitycy ING.

Analitycy zakładają, że ton jest mniej gołębi niż w zeszłym miesiącu. Zakładają, że stopy powinny pozostać bez zmian przynajmniej do końca kadencji RPP w połowie lub nawet pod koniec 2022 r., pomimo wyższego profilu CPI.

Rynek odebrał projekcje i zmianę wypowiedzi NBP jako silny zwrot w kierunku jastrzębim, co ING uważa za przesadną reakcję. Urząd statystyczny powinien zrewidować CPI w dół wraz z rewizją koszyka rocznego (publikacja w tym miesiącu), a prezes NBP powinien powtórzyć swoje gołębie wypowiedzi w piątek, podsumowuje ING.

NBP zwraca uwagę na kurs złotego. Co zmieniło się w oświadczeniu?

W zdecydowanej większości treść oświadczenia RPP po posiedzeniu polityki pieniężnej pozostaje niezmienna. Znalazł się w niej jednak zapis mówiący, że:

– Tempo ożywienia gospodarczego w kraju może być także ograniczane przez brak wyraźnego i trwalszego dostosowania kursu złotego do globalnego wstrząsu wywołanego pandemią oraz poluzowania polityki pieniężnej NBP.

Polski złoty w dzień posiedzenia RPP testował drugi dzień z rzędu najniższe poziomy od końca stycznia, w czwartek próbuje jednak wracać nad lokalne wsparcie. Kurs euro ma za sobą nieudany test poziomu 4,55 zł, dolar kosztuje ponad 3,77 zł, frank szwajcarski balansuje na granicy 4,10 zł, a funt szterling w środę testował poziom 5,27 zł, najwyższy w przeciągu ostatniego roku.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: co oznacza blik | indeks dax | kurs polskiego złotego | waluty online forex | bitcoina |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here