Naga Markets

Rozwój biznesu zwalnia. Nie ma popytu na kredyty inwestycyjne, uważa Wiceprezes mBankuWzrost kredytów korporacyjnych jest napędzany przez kredyty bieżące – obrotowe, natomiast na kredyty inwestycyjne nie ma popytu, ocenia wiceprezes mBanku Adam Pers w rozmowie z ISBnews.

“Popyt na kredyty korporacyjne wciąż rośnie, ale trzeba rozróżnić kredyty bieżące – obrotowe, które zależą od inflacji i kredyty inwestycyjne. W tej drugiej części popytu nie widać” – powiedział Pers w rozmowie z ISBnews.

Przyznał, że w dwucyfrowym tempie rosną kredyty obrotowe i faktoring, podkreślił jednak, że należy spojrzeć na nominalne i realne wartości tych kredytów.

“Jeżeli odejmiemy inflację, to te wzrosty już nie wyglądają tak imponująco” – wskazał.

Wiceprezes uważa, że ten wzrostowy trend utrzyma się w najbliższych kwartałach, nie musi być to jednak dobra wiadomość.

“Mamy pytanie o przyczyny – czy będzie to rozwój biznesu, czy pogarszająca się płynność klientów. Obawiam, się, że coraz częściej będziemy mieć do czynienia z drugą sytuacją – wzrosty będą wynikały z popytu na kredyty ‘ratunkowe’ a nie na rozwój biznesu” – stwierdził Pers.

“Cały rynek spodziewa się, że z kwartału na kwartał będziemy widzieć pogorszenie jakości portfela kredytowego, ale trudno je jeszcze na dziś skwantyfikować” – dodał.

mBank należy do czołówki uniwersalnych banków komercyjnych w Polsce. Strategicznym akcjonariuszem mBanku jest niemiecki Commerzbank. Bank jest notowany na GPW w 1992 roku. Aktywa razem banku wyniosły 199,54 mld zł na koniec 2021 r.

Bossa

Adam Sofuł


Redakcja poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Poprzedni artykułOdbicie na S&P500 jest chwilowe. Goldman Sachs przestrzega przed nadmiernym optymizmem!
Następny artykułSrebro odbija powyżej 19 USD za uncję. Fed zwiększa presję na biały metal
isbnews agencja informacyjna
Agencja informacyjna ISBnews została założona przez dziennikarzy byłej agencji Internet Securities Businesswire, należącej do Euromoney Polska. Pod adresem portal.isbnews.pl prowadzimy serwis działający w czasie rzeczywistym, dostarczający informacje ekonomiczne dla inwestorów (zarówno instytucjonalnych, jak i indywidualnych). ISBnews Informacyjny Serwis Biznesowy w formie spółki dziennikarskiej funkcjonuje od 1 października 2012 r.