Naga MarketsCzy wierzysz w Świętego Mikołaja? Byki na Wall Street wierzą. Każdego roku w okolicy grudnia brokerzy oraz inwestorzy zwracają uwagę na rajd Świętego Mikołaja. W tym okresie spodziewają się wyższych stóp zwrotu na głównych indeksach.

  • Święty Mikołaj przynosi prezenty
  • Dzieciom zostawia je pod choinką, a inwestorom na parkiecie 
  • Statystyki wskazują na pewne grudniowe tendencje na rynkach finansowych

Dlaczego tak się dzieje?

Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Jest za to wiele teorii mówiących o świątecznym optymizmie, optymalizacji podatkowej lub też o tym, że większość instytucji finansowych ma wolne. Jeszcze inni mówią, że jest to spisek bardzo zamożnych inwestorów.

Te artykuły również Cię zainteresują
Ryan Detrick, główny strateg rynkowy LPL Financial twierdzi, że nie jest do końca jasne, dlaczego ten grudniowy okres okazał się historycznie tak dobry, ale niektórzy spekulują, że instytucje wyrównują rachunki pod koniec roku, wakacyjne wydatki konsumentów zwiększają sprzedaż korporacyjną a niski wolumen transakcji z wieloma inwestorami na wakacjach i optymizm w nadchodzącym roku mogą być czynnikami sprzyjającymi radowi byków, który rozprzestrzenia się na rynkach finansowych.

Jedno jest pewne, niedźwiedzie w tym czasie nie mają za dużo do powiedzenia. Statystyka jednoznacznie pokazuje bowiem, że w grudniu średnia stopa zwrotu na głównych amerykańskich indeksach jest dodatnia.

– Najważniejsze jest to, że byki mają tendencję do wierzenia w Świętego Mikołaja – uważa.

Ryan Detrick wylicza, że trwający siedem dni (od Bożego Narodzenia do końca roku) okres jest najlepszym tego typu czasem dla akcji w skali całego roku. Średni wzrost głównych indeksów wynosi bowiem 1,3 proc. co jest najlepszym wynikiem nieosiąganym rokrocznie w żadnym innym okresie roku. Strateg LPL Financial wylicza także, że rynki zyskiwały w trakcie 78 proc. z około 250 sesji giełdowych w okresie “Rajdu Świętego Mikołaja”, które przeanalizował na przestrzeni ostatnich lat.

Czy i w tym roku Święty Mikołaj zawita na rynki?

Spoglądając na główne, amerykańskie indeksy nie sposób stwierdzić, że jak bardzo fatalny nie byłby mijający rok, to jednak inwestorzy nie mieli w nim zbyt wielu powodów do obaw. Indeks S&P 500 wzrósł bowiem od początku roku o ponad 14 proc., dzięki czemu znajduje się on obecnie na najwyższym poziomie w historii.

Z czysto technicznego punktu widzenia, notowania S&P 500 znajdują się obecnie w trendzie wzrostowym i póki co, nie widać tu żadnych przesłanek wskazujących, by tendencja ta miała nagle ulec zmianie.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułRopa odrabia straty, złoto i srebro także na plusie w czwartek 24 grudnia 2020 roku
Następny artykułKurs dolara powraca powyżej 3,69 PLN. USD/PLN z szansą na test 3,73 PLN
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here