Naga MarketsNa rynku surowców rolnych obserwujemy kolejną próbę powrotu do cen sprzed czerwcowej wyprzedaży. W zeszłym tygodniu rynek nie pozostawił złudzeń inwestorom negując mozolny, niemal miesięczny ruch wzrostowy. Zostawiając w tle sytuację techniczną, przyjrzyjmy się aktualnym fundamentom na rynku amerykańskiej soi i kukurydzy.

Cotygodniowe oceny amerykańskich upraw soi i kukurydzy okazały się gorsze od poprzednich odczytów, ale nadal są znacznie lepsze od wyników z ubiegłego roku. 70% upraw kukurydzy zostało zakwalifikowanych do dwóch najlepszych kategorii, a to o 7% więcej niż w roku ubiegłym. W przypadku soi najlepiej oceniono 66% upraw, w porównaniu do 59% w poprzednim roku. Pozytywnie zaskakuje także tempo wzrostu: ilość soi która jest już w etapie kwitnienia i wykształcania strąków jest znacznie większa niż średnia. Ponadprzeciętny sezon potwierdził też piątkowy raport WASDE, w którym amerykańska agencja rolnictwa estymuje m.in. wielkość produkcji, eksportu i zapasów.

Wspomniany eksport kukurydzy w ubiegłym tygodniu wyniósł 1,26 milionów ton,  a to znacznie więcej niż rok temu (761,317 ton). W przypadku soi wielkość ta wyniosła 580,824 ton, wobec 590,887 ton w roku ubiegłym. Jak donoszą analitycy, obawy o całkowitą rezygnację z importu amerykańskiej soi przez Chiny okazują się nie mieć potwierdzenia w rzeczywistości. Państwo Środka nie jest w stanie odpowiednio zdywersyfikować dostaw i jeśli nie ograniczy popytu na soję, będzie zmuszone importować przynajmniej 15 milinów ton z USA.

Handluj soją na platformie TMS Brokers

Z perspektywy technicznej kluczowym miejscem dla długoterminowych losów soi jest poziom 915-920 USD za 100 buszli. Według zasad price-action to tam będzie prawdziwy crash-test dla inwestorów, którzy wierzą w szybki powrót cen soi do poziomów sprzed „ery wojen handlowych”.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here