Naga Marketsrafineria w tle zachód słońcaRynki ropy naftowej na początku nowego tygodnia spadły o ponad 30% po rozpadzie sojuszu OPEC +. W ocenie wielu ekspertów nieporozumienie między Arabią Saudyjską, a Rosją może mieć ogromne konsekwencje polityczne i gospodarcze dla całego świata. Ostatni tak ogromny spadek ropy miał miejsce w czasie wojny w Zatoce Perskiej w 1991 roku. Gdy cen ropy Brent spadły do zaledwie 31 USD za baryłkę, analitycy Goldman Sachs Group Inc. ostrzegają, że ceny mogą spaść jeszcze niżej nawet do poziomu 20 USD za baryłkę.


Arabia Saudyjska wypowiada Rosji wojnę cenową

opec2 ccOgromne spadki na światowych rynkach ropy to efekt braku porozumienia na szczycie OPEC +, który obradował nad dalszym utrzymaniem ograniczeń w produkcji. Rosja nie zgodziła się dokonać dalszych cięć wydobycia czarnego surowca, co proponował kartel by ustabilizować rynek dotknięty obawami o globalne rozprzestrzenianie się koronawirusa. W efekcie Arabia Saudyjska, jeden z największych producentów, wypowiedziała Rosji wojnę cenową. Obniżyła ceny i zapowiedziała radykalny wzrost produkcji w kolejnych miesiącach.

Kataklizm cenowy może mieć znaczący wpływ na przemysł energetyczny na świecie, od gigantów, takich jak Exxon Mobil Corp., po mniejsze firmy łupkowe w zachodnim Teksasie. Uderzy w budżety krajów zależnych od ropy od Iraku po Nigerię, a także może przekształcić globalną politykę, niszcząc wpływy krajów takich jak Arabia Saudyjska. Dodatkowo walka ze zmianami klimatu może ulec pogorszeniu, ponieważ paliwa kopalne staną się bardziej konkurencyjne w porównaniu z energią odnawialną.

To niewiarygodne, rynek został przytłoczony falą sprzedaży na otwarciu. OPEC + wyraźnie zaskoczył rynek, prowadząc wewnętrzną wojnę cenową w celu zdobycia udziałów w rynku – powiedział Andy Lipow, prezes firmy doradczej ds. Energii Lipow Oil Associates LLC.

Rynek ropy naftowej, dotknięty malejącym popytem z powodu koronawirusa, pogrąża się w chaosie w związku z perspektywą nieograniczonej podaży. Arabia Saudyjska obniżyła swoje oficjalne ceny najmocniej od 20 lat w weekend i zasygnalizowała kupującym, że zwiększy produkcję – jednoznaczna deklaracja zamiaru zalania rynku surowcem. Z kolei Rosja oznajmiła, że ​​krajowe firmy będą pompować tyle, ile mogą.

Saudi AramcoBezprecedensowy ruch cenowy ze strony Saudi Aramco nastąpił zaledwie kilka godzin po zakończeniu rozmów Organizacji Krajów Eksportujących Ropę naftową z jej sojusznikami. Rozpad sojuszu skutecznie kończy współpracę między Arabią Saudyjską a Rosją, co stanowiło podstawę dla cen ropy od 2016 r.

Państwowy producent z Arabii Saudyjskiej dodał, że planuje zwiększyć produkcję znacznie powyżej 10 milionów baryłek dziennie w przyszłym miesiącu, a nawet może osiągnąć rekordową wartość 12 milionów baryłek dziennie.

Spoglądając na historię, ceny ropy ulegały ogromnym spadkom za każdym razem, gdy Arabia Saudyjska rozpoczynała wojnę cenową, aby wypchnąć konkurentów z rynku. Ropa West Texas Intermediate spadła o 66% od końca 1985 r. do marca 1986 r., kiedy arabski kraj mocno pompował w wyniku odradzającego się przemysłu wydobywczego w USA. Ropa Brent na krótko spadła poniżej 10 USD za baryłkę, kiedy pod koniec lat 90. królestwo miało ponowne starcie tym razem z Wenezuelą.

Tymczasem popyt na ropę już gwałtownie spada z powodu ekonomicznego wpływu koronawirusa, a inwestorzy prognozują, że ceny spadną jeszcze niżej.

Rynek ropy naftowej boryka się obecnie z dwoma bardzo wstrząsającymi czynnikami, których wyraźnym skutkiem jest gwałtowna wyprzedaż cen – powiedział Jeffrey Currie, szef działu badań towarowych w Goldman Sachs w Nowym Jorku.

Ropa spada najmocniej od czasu wojny w Zatoce Perskiej w 1991 roku

Stosunek ropy Brent do WTI spadł do najniższego poziomu od ponad dwóch lat, ponieważ rozpad sojuszu OPEC + zwiększa znaczenie globalnej podaży i popytu. Różnica cen spadła do zaledwie 2,66 USD za baryłkę, zmniejszając się ze średniej ponad 4 USD w ubiegłym tygodniu.

Spadek cen ropy naftowej odbił się także na rynkach finansowych, co przyczyniło się do wzrostu japońskiego jena i złota. Akcje producentów ropy naftowej zostały także silnie uderzone, a chińska spółka CNOOC Ltd. i australijska spółka Santos Ltd. straciły ponad 20%.

Jednocześnie ropa West Texas Intermediate spadła o 31% do 28,29 USD za baryłkę, po wcześniejszym spadku do 27,90 USD za baryłkę. Przez pierwsze kilka minut handel został zamrożony z powodu ogromnej skali deprecjacji.


Szukasz brokera z akcjami i futures bez minimalnego depozytu?
SPRAWDŹ NAS
Kurs ropy WTI na interwale dziennym, tradingviewcom
Kurs ropy WTI na interwale dziennym, tradingviewcom


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here