Naga Markets46% kredytobiorców dało się złapać w pułapkę?
46% kredytobiorców dało się złapać w pułapkę?

Sytuacja polskich frankobiorców jest na tyle poważna, że temat ten w dosyć obszernym artykule poruszyła agencja Bloomberg. Złotówka oraz akcje banków osunęły się wraz z decyzją SNB o zniesieniu sztucznie utrzymywanego progu 1.20 na EUR/CHF. Spowodowało to natychmiastową aprecjację franka oraz skok kosztów kredytów denominowanych w CHF.


Piotr Skolimowski podaje, że polskie instytucje finansowe posiadają ponad 131 miliardów złotych kredytów we frankach w swoich portfelach (dane podawane za KNF na listopad 2014). Przekłada się to na 46% wszystkich kredytów hipotecznych (w 2009 było ich jeszcze 60%). Polscy kredytobiorcy – podobnie jak szereg innych mieszkańców krajów Wschodniej Europy – rzucili się na tańsze kredyty we frankach i euro w trakcie kryzysu finansowego ponad 6 lat temu.

Te artykuły również Cię zainteresują
Złoty osłabił się o 14% w stosunku do franka (4.1357). W stosunku do euro PLN spadł o 2.3% oraz 2.2% w odniesieniu do USD. Osunięcia nie ominęły również banków notowanych na GPW. Getin Noble Bank -8.9%, Bank Millenium -9.1% i PKO Bank Polski -2.6%.

Poniżej prezentujemy grafikę (via Twitter), która pokazuje ile obecnie wyniesie rata kredytu we frankach, który został zaciągnięty w 2008:

kredyt chfConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here