Naga Markets

​Różnice między SA a innymi rodzajami spółekObok spółki akcyjnej istnieje jeszcze wiele innych rodzajów spółek, nie tylko spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Każdy rodzaj spółki czymś się od innych różni. Jakie są różnice między spółką akcyjną, a innymi rodzajami spółek?

​Spółka akcyjna a spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Choć obie te spółki są spółkami kapitałowymi, są między nimi pewne różnice. Podstawowa różnica między tymi spółkami, to oczywiście wysokość kapitału zakładowego. W przypadku spółek z o.o. minimalny kapitał zakładowy wynosi 5000 złotych, a w spółce akcyjnej aż 100 000 złotych.

To sprawia, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością będzie lepszym wyborem dla mniejszych przedsiębiorstw, a akcyjna dla dużych, chcących działać na większą skalę. Kolejna zasadnicza różnica to umowa. W przypadku spółki z o.o. podpisywana jest umowa założycielska, natomiast w przypadku spółki akcyjnej jest to statut spółki. Różnica jest także w podziale kapitału.

W spółce z o.o. dzieli się on na równe bądź nierówne udziały, zaś w spółce akcyjnej na akcje. W przypadku spółki z o.o. wspólnikami są osoby podpisujące umowę, natomiast w spółce akcyjnej założycielami są tylko osoby podpisujące statut, a wspólnikami czyli akcjonariuszami są wszystkie osoby posiadające jakiekolwiek akcje spółki. Następna różnica między tymi spółkami pojawia się przy rejestracji spółki w KRS. W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością konieczne jest wpłacenie całości kapitału zakładowego przed rejestracją.

Natomiast w spółce akcyjnej możliwe jest wpłacenie 25% wysokości kapitału przed rejestracją, jednak należy podać termin wpłaty pozostałej kwoty kapitału. Jeśli akcje obejmowane są jako wkłady niepieniężne, należy pokryć je w czasie nie dłuższym niż rok od rejestracji spółki. Organy spółek to kolejny element, który różni spółki akcyjne i z o.o.

Organy w spółce akcyjnej i spółce z o.o.

W spółce z o.o. należy powołać zarząd i zgromadzenie wspólników. Rada nadzorcza nie jest obowiązkowa, chyba że kapitał zakładowy przekracza pół miliona złotych, a wspólników jest więcej niż 25. Natomiast w przypadku spółki akcyjnej powołanie rady nadzorczej jest obowiązkowe. Ostatnia różnica między tymi rodzajami spółek polega na tym, że choć oba rodzaje spółek można prowadzić dla dowolnej działalności zgodnej z prawem i strukturą spółki, to są rodzaje działalności, które można prowadzić jedynie w formie spółki akcyjnej. Należą do nich przede wszystkim instytucje finansowe – banki, towarzystwa ubezpieczeniowe czy emerytalne.

​Spółka akcyjna a inne spółki

Spółka akcyjna, tak jak z o.o. należy do spółek kapitałowych. Oprócz tego istnieją jeszcze spółki osobowe. Podstawowa różnica między kapitałowymi a osobowymi jest taka, że kapitałowe mogą zostać założone przez jedną osobę, a osobowe muszą mieć dwóch lub więcej wspólników. Spółki kapitałowe są osobami prawnymi, a osobowe zaś mają tylko zdolność prawną.

Ponadto w spółkach kapitałowych muszą zostać powołane specjalne organy zarządzające spółką i podejmujące decyzje jej dotyczące czy reprezentujące ją. W spółkach osobowych zaś nie trzeba powoływać organów, a reprezentację tworzą sami wspólnicy. Umowy spółek kapitałowych (w spółce akcyjnej statut) muszą mieć formę aktu notarialnego.

Bossa

W przypadku spółek jawnych wystarczy sporządzić ją na piśmie. Nie ma też tutaj obowiązku wnoszenia wkładu własnego, by założyć spółkę. W spółkach kapitałowych dowolne jest to, kim są wspólnicy. Natomiast w spółce partnerskiej wspólnicy muszą mieć uprawnienia do wykonywania wolnych zawodów – np. prawnicy, lekarze, doradcy.

Do tego nazwa spółki musi zawierać nazwisko jednego wspólnika, wykonywanego zawodu oraz oznaczenie spółki partnerskiej. W spółkach kapitałowych nazwa może być dowolna, a przy niej tylko oznaczenie spółki – w przypadku spółki akcyjnej „S.A.”. Spółka komandytowa zaś jest zakładana przez co najmniej dwóch wspólników – komandytariusza oraz komplementariusza. Ten drugi odpowiada całym swoim majątkiem za zobowiązania spółki, natomiast w spółkach kapitałowych żaden wspólnik nie odpowiada za zobowiązania. W spółce komandytowo – akcyjnej zaś założycielami są komplementariusz i akcjonariusz. Komplementariusz ponosi odpowiedzialność całym swoim majątkiem, a akcjonariusz jedynie ryzykuje swoim wkładem.

Artykuł powstał przy współpracy z kancelarią FabrykaKreatywna.com specjalizującej się w skupie i sprzedaży spółek.

Artykuł partnera

 Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułKurs dolara (USD/PLN) wynosi 3,6645. Kontynuacja sielankowych nastrojów na rynku
Następny artykułS&P 500 osiągnie 4500 pkt., bitcoin zbyt zmienny – twierdzi Byron Wien
Comparic.pl jest portalem tworzonym przez traderów, z myślą o traderach. W naszej codziennej pracy skupiamy się na dostarczaniu Państwu najświeższych rynkowych informacji, wartościowych analiz, praktycznych i realnie testowanych strategii inwestycyjnych, ciekawostek ze świata bankowości centralnej i makroekonomii oraz wywiadów z najbardziej poważanymi osobami w branży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here