Naga Markets
Grzegorz Moskwa zaprasza na “Rozmowy Traderów”

Jednym z prelegentów na tegorocznej edycji Invest Cuffs będzie Grzegorz Moskwa, który jest niezwykle doświadczonym traderem. Na co dzień w handlu na rynkach posługuje się techniką  Ichimoku Kinko Hyo, dzięki której jest w stanie wygenerować ogromne stopy zwrotu i utrzymać powtarzalny wynik przez lata. 26 marca będzie on m.in prelegentem tematu “Co wydarzy się na głównych rynkach finansowych w 2022 roku oczami Hosody i Wyckoffa?”

  • Już teraz zapisz się i weź udział w Invest Cuffs 2022.
  • Konferencja odbędzie się w dniach 25-26 marca w Krakowie.

Przed zbliżającą się konferencją miałem przyjemność przeprowadzić wywiad z Grzegorzem Moskwą, którego zapis znajduje się poniżej. Serdecznie zapraszamy do lektury i przypominamy o możliwości bezpłatnej rejestracji na Invest Cuffs 2022!Na początku chciałbym zadać pytanie, Panie Grzegorzu, które początkowo może wydać się trochę enigmatyczne, ale na czym polega magia stosowanej przez Pana strategii?

GM: Magia Ichimoku polega na tym właśnie, że nie ma tam nic magicznego, cala strategia jest bardzo przejrzysta. Celowo nie użyłem słowa prosta, tylko przejrzysta. Goichi Hosoda twórca strategii, dal nam kilka sposobów spojrzenia na cenę, to pomaga nam w racjonalnej ocenie sytuacji na rynkach. Jeżeli uda nam się przebrnąć przez księgi Hosody i inne opracowania zgodne z oryginałem, to przychodzi taki moment że to wszystko jest jasne i widoczne. Hosoda bardzo jasno opisał zasady, i nigdy mi się nie zdarzyło, by w grupie używającej Ichimoku w sposób zaawansowany, nasze analizy były sprzeczne. 

Jest Pan na rynku od 2006 roku, a już rok później poznał Pan technikę Ichimoku, czy to była miłość od pierwszego wejrzenia? Co oczarowało Pana w tej technice?

GM: Oczywiście na poczatku zachwyt prostota strategii, później gdy już się okazało, ze Ichimoku to nie jest indykator, tylko kompletny system inwestycyjny, fascynacja. To z kolei doprowadziło mnie do studiowania japońskiej analizy technicznej, jak powstała,  jak spekulowali Japończycy przed upadkiem Shogunatu, i dlaczego właśnie to upadek Shogunatu spowodował rozwój analizy technicznej tudzież graficznej. Jest to fascynujący świat, który wraz z wydarzeniami historycznymi stawiał nowe pytania, na które analiza techniczna stara się odpowiedzieć.

Pyt: Czy w międzyczasie eksperymentował Pan z innymi metodami?

GM: Oczywiście, w 2009 roku, założyłem sobie, ze przez 12 miesięcy będę szukał strategii lepszej od Ichimoku, uczciwie poświęcając miesiąc na poznanie każdej nowej strategii. Fale Elliota, max (strategia używająca około 50 różnych indykatorów), GANN, Di Napoli, i wiele wiele innych. Okazało się ze to co najlepsze w tych strategiach w Ichimoku już jest. Pomogło mi to lepiej zrozumieć indykator Hosody, jak i szybka ocenę spójności strategii, czasami widzę „nowe” super skuteczne strategie, które są niespójne i nie mogą działać.

NED

Co stało się dla Pana największym przełomem – takim kamieniem milowym, po którym stwierdził Pan, że z tradingu da się żyć? Czy istnieje oprócz samej wytrwałości jakaś inna cecha, która pomogła Panu przejść na “zarobkową stronę mocy”?

GM: Kiedyś już o tym mówiłem, zaproponowano mi współprace z „dużym kapitałem”, otworzyłem pozycje, zabezpieczyłem, wyszedłem z pieskiem na spacer, gdy wróciłem wszystko było zamknięte na TP. Była to równowartość kilku miesięcznych wypłat, wiedziałem ze od tego momentu nic nie będzie już takie samo.

Jak Pan obserwuje społeczność tradingową (w Polsce i nie tylko!), to jakie podstawowe błędy wśród traderów widać od razu? Chęć szybkiego wzbogacenia się, chciwość, czy coś jeszcze?

GM: Moim zdaniem, największym problemem jest to co nas do rynku przyciąga czyli pieniądze. To pieniądze budzą w nas chciwość, zazdrość, pychę, lenistwo i gniew. Znam kilku traderów, którzy obserwują tylko wykres i koncentrują się na poprawnie wykonanych operacjach. Ogromna większość traderów, otwiera operacje w oparciu o sygnał na wykresie, a zamyka w oparciu o cyferkę, która jest pod wykresem, ten brak konsekwencji, niestety często prowadzi do strat w dłuższym okresie czasu.  Zrozummy się dobrze, pieniądze same w sobie nie są ani dobre ani złe, jeśli trader zdecyduje ze będzie „grał” tylko w oparciu o kapitał, to czemu nie? Jeśli takie granie będzie spójne, a pieniądze nie będą wzbudzały chciwości, zazdrości, pychy lenistwa i gniewu, to jest bardzo prawdopodobne ze taki trader tez będzie zarabiał, (od czasu do czasu).

Zmierzając już do końca, czy według Pana da się z każdej osoby zrobić tradera, który jest w stanie osiągnąć sukces na rynku, czy jest to zawód dla “wybranych” zbiorem cech lub innych umiejętności osób, z czym trzeba “się urodzić”?

GM: Nie wiem czy z każdego można zrobić tradera, wiem ze wiele osób które mogłyby być dobrymi traderami odpadają z rynku z dwóch prostych powodów. Niedopasowanie strategii czy systemu do osobowości, oraz wygórowane oczekiwania co do zarobków. Mam okazje przyglądać się z bliska polskiej i włoskiej scenie traderskiej, i ogromna różnica pomiędzy tymi dwoma środowiskami polega na zdefiniowaniu „sukcesu na rynkach”. Włosi bardzo realistycznie podchodzą do sprawy, zadowalają się zarobkiem adekwatnym do kapitału przy niewielkim ryzyku. We Włoszech wszyscy wiedza ze na jedna operacje można zaryzykować najwyżej od 1 do 3% kapitału. W Polsce jeśli to nie są miliony procent i tryliony pipsow, to nie jest to sukces w tradingu, co za tym idzie duży procent osób, które mogłyby zarabiać na rynkach, zadowalając się przyzwoitym zarobkiem, tracą tam niepotrzebnie pieniądze.

Bardzo dziękuję za rozmowę.

Wszystkim naszym czytelnikom przypominamy równocześnie, że Grzegorz Moskwa będzie jednym z prelegentów podczas tegorocznej edycji konferencji Invest Cuffs.

Z tego miejsca zachęcamy więc do darmowej rejestracji i odbioru biletu na największą konferencję Inwestycyjną w Polsce, która odbędzie się już 25-26 marca br. w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

Zarezerwuj swoje bezpłatne miejsce:

BIORĘ UDZIAŁ W INVEST CUFFS 2022

Więcej informacji na temat Invest Cuffs 2022 uzyskać można na oficjalnej stronie wydarzenia.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here