Naga Marketsrękawice uk-ueChoć wiele wskazywało na to, że rozmowy pomiędzy Londynem a Brukselą idą w dobrym kierunku oraz państwa powoli zbliżają się do końca negocjacji nam wspólną umową – obecny obraz wskazuje na coś innego. W ostatnich dniach rozmowy znacznie oddaliły się od wspólnego konsensusu i wszystko wskazuje na to, że kolejne dni mogą być coraz to bardziej gęste. Wszystko czego obecnie chce Wielka Brytania to umowy, jaką udało się również wynegocjować Norwegii z Brukselą.

  • Wielka Brytania robi spory krok wstecz na nowe warunku Unii Europejskiej
  • Zdaje się, że bloki zaczynają ponownie się oddalać w drodze do porozumienia
  • Zjednoczone Królestwo dąży od wcześniejszych zapewnień ze strony UE
  • Sprawa Brexitu może w najbliższych dniach nabierać tempa

Rozmowy na linii UK oraz UE zdają się komplikować

Jeszcze parę dni temu można było powiedzieć, że widać już niewielki cień porozumienia w sprawie4 nadal toczących się dyskusji pomiędzy Londynem a Brukselą. Obecnie jednak kontekst mocno się zmienił, co podkreśla sam sekretarz stanu Zjednoczonego Królestwa ds. środowiska, żywności i spraw wiejskich, George Eustice. Podczas dzisiejszej wypowiedzi powiedział on, że negocjacje między Zjednoczonym Królestwem a UE w sprawie ich stosunków po Breksie znajdują się w “bardzo trudnym położeniu”.

Te artykuły również Cię zainteresują
Sekretarz stanu dając wywiad brytyjskiej telewizji informacyjnej zauważył, że “trochę nadziei” na “przełom” w sprawie umowy istniało jeszcze do ubiegłego tygodnia, jednak później blok “dodał całą listę dodatkowych żądań”, które mocno wpłynęły na ogólny proces rozmów. Jak wiadomo Wielka Brytania praktycznie od początku negocjacji zajmowała jasne stanowisko w sprawach, w których kraj nie chciał iść na żadne kompromisy – co dotychczas zdawało się być tolerowane przez Unię Europejską. Mowa o takich kwestiach jak suwerenność Zjednoczonego Królestwa jako narodu, jego zdolność do kontrolowania własnych praw i kontrola dostępu do jego wód.

wykres Kurs funta GBPUSD H4 06.12.2020
Kurs funta GBPUSD H4 06.12.2020

Obecnie jednak front UE zmienił się co mocno uderza w interesy oraz początkowe żądania Wielkiej Brytanii. W kwestii dostępu do wód, sekretarz stanu sprecyzował, że Downing Street dąży do osiągnięcia takiego porozumienia jak to, które Norwegia ma z Brukselą i kontroli kto może wpływać na nie i na jakich warunkach. Przepisy zawarte jednak w obecnym wniosku UE w tej sprawie są dość niedorzeczne – i Londyn może obecnie wycofać się z dalszych negocjacji w tym tonie.

Negocjacje w sprawie stosunków handlowych między Unią Europejską a Zjednoczonym Królestwem mają być dziś kontynuowane, jak podkreśla przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i premier Zjednoczonego Królestwa Boris Johnson we wspólnym oświadczeniu. Do jakich wniosków jednak oba kraje dojdą pozostaje kwestią trudną obecnie do ustalenia.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here