Naga MarketsPrezydent Donald Trump wskazuje palcemAnalitycy Danske Banku wskazują, że wczoraj Donald Trump kontynuował serię jastrzębich tweetów dotyczących handlu. Prezydent USA napisał, że Stany Zjednoczone tracą 500 mld USD w handlu z Chinami dodając, że „nie będziemy tego dłużej tolerować”. Jednocześnie eksperci spodziewają się zwiększonej zmienności na parze walutowej USD/JPY.


Danske Bank: Porozumienie zostanie osiągnięte do końca drugiego kwartału

usa chiny wojna handlowaAnalitycy wskazują, iż nastroje na rynku nieco się wczoraj poprawiły, ponieważ wzrosły nadzieje na osiągnięcie kompromisu po tym, jak Chiny potwierdziły, że rozmowy handlowe będą kontynuowane w tym tygodniu pomimo podwyżek taryf ze strony USA. Przedstawiciel handlowy USA powiedział dziennikarzom, że główny negocjator Chin Liu Shaoqi przyjeżdża do Waszyngtonu na rozmowy handlowe, które rozpoczną się w czwartek (zamiast w środę) i potwierdził, że taryfy wzrosną w piątek o godzinie 12:01.

Sekretarz skarbu USA Steven Mnuchin powiedział, że taryfy zostaną ponownie rozpatrzone dopiero, jeśli rozmowy handlowe powrócą na właściwe tory. Rynki (i my) początkowo obawialiśmy się, że wzrost taryf zamrozi rozmowy handlowe. Według Lighthizera rząd USA zauważył, że ich kraj ponosi ogromną stratę na rzecz Chin, co doprowadziło do ​​decyzji o zwiększeniu taryf. Według Mnuchina Chińczycy chcieli renegocjować segmenty, które już zostały sfinalizowane, a USA nie są na to gotowe – napisano w raporcie.

Eksperci z Danske Banku uważają, że najwyraźniej Chiny nie chcą zmieniać swoich regulacji w ramach wymogów umowy, choć prawdopodobnie państwo środka już wdrożyło niektóre z warunków USA. Nowe prawo dotyczące inwestycji zagranicznych zakazuje między innymi transferu technologii, podnosi ochronę praw własności intelektualnej i deklaruje, że chińskie i zagraniczne firmy powinny być traktowane jednakowo.

Nadal wisi w powietrzu kwestia jak będzie wyglądała droga do osiągnięcia potencjalnego kompromisu. Wierzymy, że porozumienie zostanie osiągnięte do końca drugiego kwartału. Ostatnie niejasności pozostawione na dalszą część rozmów handlowych wydają się być najtrudniejsze. Ale tak czy siak spodziewamy się, że obie strony znajdą wspólny język, ponieważ alternatywa braku porozumienia byłaby bardzo nieatrakcyjna dla obu krajów i całego świata – podsumowano.

Kurs pary USD/JPY: Spodziewaj się podwyższonej zmienności – Danske Bank

Mikael Olai Milhøj, starszy analityk w Danske Bank zauważa, że rynki światowe zignorowały nową niepewność związaną z wojną handlową.

Ekspert wskazuje, iż początkowy skok zmienności i ruchy związane z awersją do ryzyka w przypadku Vixa, S&P500, jena i wielu innych wskaźników ryzyka rynkowego były najwyraźniej postrzegane jako okazja do złapania lepszych cen niż jako rzeczywisty powrót strachu.

Widzimy zwiększoną niepewność związaną z nowymi zagrożeniami, jednak ostatnie wahania cen postrzegamy jako „beztroskie”. Chociaż rynki mogą próbować odebrać ostatnie tweety jako blef ze strony Trumpa to my pozostajemy zdecydowanie bardziej przekonani o realności działań prezydenta. W związku z tym oczekujemy podwyższonej zmienności na parze USD/JPY i powiązanych walutach z Chinami m.in. dolar australijski i nowozelandzki. Zamierzamy śledzić dalsze poczynania chińskich delegatów w USA oraz oczekujemy na piątek by dowiedzieć się czy Trump rzeczywiście wprowadzi nowe taryfy – podsumowano.

Rozmowy handlowe między USA a Chinami, które będą kierować rynkami - Danske BankConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here