Naga MarketsnbpByła minister finansów Teresa Czerwińska podczas konferencji Impact Fintech Katowice tłumaczyła nam rolę Narodowego Banku Polskiego (NBP) w dobie cyfryzacji w Polsce. Czy nasz kraj ma szansę dogonić czołówkę Europy w cyfryzacji sektora finansowego? Na to pytanie staraliśmy się uzyskać odpowiedź.

NBP a blockchain i nowe technologie

Pytana o to, co NBP robi, by umiejscowić Polskę w czwartej rewolucji przemysłowej, Teresa Czerwińska odpowiedziała:

“Spełniając nasze zadania ustawowe przede wszystkim patrzymy na tę rewolucję, która się dzieje, z punktu widzenia stabilności sektora bankowego. To jest przedmiotem naszej uwagi: szanse, które to daje, czyli: redukcja kosztów, wykorzystanie nowych technologii, by polepszyć doświadczenie klienta, itd. Natomiast dla nas [jako NBP] na pierwszym miejscu jest stabilność. Dbamy o stabilność polskiej waluty, stabilność sektora finansowego w Polsce. Przeprowadziliśmy badanie wśród banków komercyjnych, by zobaczyć, jak sytuacja wygląda, jeśli chodzi o wykorzystanie nowych technologii. Mamy wspólnie z KNF bardzo interesujące wyniki w tej materii.”

Wyniki badań

“Przede wszystkim widzimy, że inwestycje w obszarze nowych technologii banków komercyjnych rosną w tempie 20 proc. rocznie. To bardzo pozytywna wiadomość. Po drugie, widzimy, że inwestują głównie banki duże, większe i te, które są najbardziej rentowne. Daje to pewien asumpt do tego, by wnioskować co do struktury sektora bankowego na przyszłość. Po trzecie, obszary, w których banki inwestują, to są przede wszystkim: praca u podstaw, budowa infrastruktury IT, jej rozbudowany, unowocześnianie i przygotowanie się do skoku technologicznego, jeśli chodzi o usługi chmurowe. Oczekiwanie na chmurę krajową i przygotowanie się w tym zakresie. Po czwarte, głównym motywem inwestycji jest redukcja kosztów. Banki czując presje w sektorze (…), wdrażają usługi innowacyjne, cyfryzują się, by poszukać dodatkowej przestrzeni dla dochodowości”

– mówiła nam Czerwińska o wynikach wspomnianych przez nią wcześniej badań.

Warto dodać, że Teresa Czerwińska była w latach 2015–2017 podsekretarzem stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w latach 2017–2018 podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów, w latach 2018–2019 ministrem finansów w rządzie Mateusza Morawieckiego, zaś od 2019 r. jest członkiem Zarządu Narodowego Banku Polskiego.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here