Każda osoba, która pracowała legalnie u naszych zachodnich sąsiadów, a jej pracodawca odprowadził do tamtejszego urzędu skarbowego nadwyżkę podatku, ma prawo do zwrotu środków. O taki zwrot można starać się nawet do 4 lat wstecz. Polacy pracujący w Niemczech mogą ubiegać się również o świadczenia dodatkowe, takie jak zasiłek rodzinny Kindergeld. Jak skutecznie rozliczyć podatek i uzyskać dodatkowe środki?
SPIS TREŚCI:
Jak rozliczyć podatek z Niemiec?
Rozliczenie lub zwrot nadpłaconego podatku możesz przeprowadzić na dwa sposoby – zrobić to samodzielnie, składając dokumenty w tamtejszym urzędzie skarbowym (Finanzamt) lub skorzystać z usług biura rozliczeń zagranicznych. W pierwszym przypadku musisz złożyć odpowiedni druk oraz konieczne załączniki. Jeśli jednak nie znasz języka lub znasz go bardzo słabo, może okazać się to trudne.
Szczególnie jeśli nie znasz również niemieckich przepisów podatkowych. Ich znajomość może pomóc Ci w uzyskaniu dodatkowych środków – zwrotu nadpłaconego podatku i różnego typu świadczeń (to m.in. wspomniany zasiłek Kindergeld i inne odliczenia, np. za dojazdy do pracy, czy wynajem mieszkania). Biuro rozliczeń zagranicznych nie tylko prawidłowo rozliczy Twój podatek w najszybszym możliwym terminie, ale też pomoże Ci uzyskać dodatkowe środki, dostępne w Twojej sytuacji. Pomoże Ci również rozliczyć dochody z zagranicy w Polsce (m.in. deklaracja PIT 36/ZG).
Kto musi rozliczyć podatek?
Pamiętaj, że nie każdy podatnik ma obowiązek rozliczyć się z niemieckim urzędem skarbowym. Rozliczenie podatku z Niemiec dotyczy przede wszystkim osób, które znajdują się w trzeciej lub szóstej klasie podatkowej, emerytów i rencistów, osób prowadzących działalność gospodarczą w Niemczech, lub też pobierają tam świadczenia. To także osoby, które mają przyznany Steuerfreibetrag (podstawową ulgę podatkową) oraz numer identyfikacji podatkowej (Steuernummer).
Kto może starać się o zwrot podatku w Niemczech?
Z kolei o zwrot podatku z Niemiec mogą ubiegać się osoby, których pracodawca odprowadził w formie składek większą kwotę, niż finalnie naliczył urząd. Jednocześnie prawo do zwrotu podatku maję te osoby, które uzyskały nieograniczone prawo podatkowe – pracowały w tym kraju dłużej niż 6 miesięcy.
Osoby z tymi uprawnieniami mogą też ubiegać się o wspomniane wcześniej świadczenia – zasiłki rodzinne oraz inne ulgi i odliczenia. W Niemczech jest ich relatywnie dużo, dlatego warto zainteresować się dostępnymi możliwościami.
Rozliczenie podatku – jakie dokumenty będą potrzebne?
Podstawowy zestaw dokumentów, których będziesz potrzebował, to:
- Karta podatkowa (Lohnsteuerbescheinigung) – w tym dokumencie znajduje się informacja o zarobkach od pracodawcy.
- Zaświadczenie UE/EOG – o dochodach, które uzyskujesz w Polsce, powinno być poświadczone urzędowo.
- Kserokopia dokumentu tożsamości – może być to dowód osobisty lub paszport.
W urzędzie trzeba będzie wypełnić również wskazane formularze podatkowe. Jeśli ubiegasz się o dodatkowe ulgi i świadczenia, dołącz także dokumenty poświadczające prawo do nich, np. rachunki za dojazdy do pracy, umowę najmu mieszkania i inne.
Na zwrot podatku czeka się zwykle od 3 do 6 miesięcy. Jak wspomnieliśmy, wnioskować można aż do 4 lat wstecz.
Artykuł partnera