Naga MarketsOPEC ustabilizował cenę ropy

Cena ropy utrzymuje się od dwóch miesięcy w wąskiej konsolidacji. Stabilizację ceny zapoczątkowała decyzja OPEC o ograniczeniu produkcji. Jak dotąd prezentowane przez OPEC raporty potwierdzają, że producenci ropy, którzy podpisali porozumienie wypełniają jego zapisy.

Obecną sytuację na rynku ropy skomentował przedstawiciel banku inwestycyjnego Jefferies: „OPEC jest mocno przywiązany do ustalonego ograniczenia produkcji. Jednak w to miejsce rośnie wydobycie ropy w USA, który to kraj nie przyłączył się do porozumienia przygotowanego przez OPEC”. Bank szacuje, że w 2017 roku cena za baryłkę wyniesie 57.75$, natomiast w 2018 roku 71.75$.

Te artykuły również Cię zainteresują
Rośnie produkcja ropy w USA

Według U.S. EIA produkcja ropy w USA wzrosła w ostatnich miesiącach o 6,3% w porównaniu do produkcji z lipca 2016 roku. Ten wzrost produkcji w USA spowodował powiększenie się różnicy ceny pomiędzy ropą Crude (zwaną również WTI), a ropą Brent. Dla porównania 1 lipca 2016 roku na zamknięciu notowań ropa Brent kosztowała 50.63$, natomiast Crude 49.27$ co oznacza różnicę 1.36$. Dzisiaj ropa Brent kosztowała 55.74$, a Crude 52.84$ co oznacza różnicę wartości równą aż 2.9$.

Z jednej strony na ropę Brent wpływa pro wzrostowa decyzja OPEC o zmniejszeniu produkcji. Z drugiej jednak strony na ropę Crude wpływa pro spadkowy wzrost produkcji ropy przez USA.

Ropa Brent

Cena ropy Brent od początku grudnia 2016 roku porusza się pomiędzy poziomami: 53$ – 58$, a od połowy stycznia zmienność nie przekracza 3$. Dopóki jeden ze wskazanych poziomów nie zostanie przełamany trudno liczyć na większy ruch w którymś z kierunków.

ropa
Wykres dla interwału H4.

Bezpłatny webinar – Jak przezwyciężyć straty i przekuć je w sukces.

Ropa Crude

Tymczasem cena ropy Crude porusza się we wnętrzu kanału wzrostowego o szerokości 4.5$. Dolne ograniczenie tego kanału w chwili obecnej znajduje się w rejonie 51.5$, natomiast górne ograniczenie 56$.

ropa
Wykres dla interwału H4.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here