Naga MarketsTomasz Piwoński, zarządzający Solution One FIZ będzie reprezentował społeczność Trading Jam Session na TJS Fight #21.

Na kilkanaście godzin przed startem piątkowego TJS Fight otrzymaliśmy odpowiedzi od przeciwnika tradera TMS Brokers, Łukasza Zembika. Kim jest Tomasz Piwoński, jaką strategię obierze podczas jutrzejszego spotkania i czy w ogóle powinniśmy się tak bardzo ekscytować tradingiem?


Comparic: Kim jest Tomasz Piwoński w sytuacji oficjalnej? Traderem? Inwestorem? Managerem czy przedsiębiorcą? A może wszystkimi po trochu?

Te artykuły również Cię zainteresują
Tomasz Piwoński: Zarządzającym Funduszem Inwestycyjnym Solution One, ale utrzymuję się z inwestowania od 12 lat . Można więc chyba powiedzieć, że jestem też inwestorem.

A kim Pan jest prywatnie? Co Tomasz Piwoński lubi robić w czasie poza pracą? Czy taki czas w ogóle istnieje w pańskim kalendarzu?

Nie 😉

Pracował Pan w firmach proptradingowych, spekulował na akcjach notowanych na NYSE, NASDAQ… A mimo to, większość informacji o Panu dostępnych w internecie powiązana jest z Solpeo. Tworzenie narzędzi dla developerów gier okazało się być ciekawsze niż trading?

Oprócz giełdy zainwestowałem w kilka startupów. Dwa z nich aktywnie wspierałem operacyjnie. Obecnie jednak moim oczkiem w głowie jest Solution One FIZ i na tym się skupiam.

 Co skłoniło Pana do stworzenia “pierwszego w Polsce funduszu hedgingowego”?

Dobre wyniki od wielu lat i brak dostępności podobnych, innowacyjnych produktów inwestycyjnych na polskim rynku. Fundusz został początkowo stworzony na potrzeby moje, rodziny i znajomych, a dopiero stosunkowo niedawno otworzyliśmy się na inwestorów z zewnątrz. Większa skala działania powinna podnieść stopy zwrotu, co również jest ważnym powodem otwarcia funduszu.

Zgodnie z informacjami na stronie, Solution One FIZ wykorzystuje nieefektywności rynków finansowych. Czy podobną strategię obierze Pan na piątkowym TJS Fight?

Jeśli coś zauważę to oczywiście tak. Nieefektywność rynku rozumiem dość szeroko.

Czy można w ogóle porównywać trading osoby fizycznej z zarządzaniem środkami funduszu inwestycyjnego? Szczególnie, że pojedynek w ramach TJS Fight wymusza niejako bardziej dynamiczny handel. Kompletne przeciwieństwo wyważonego procesu inwestycyjnego, który zwykle odbywa się w funduszach.

Nasz FIZ trudno porównać do klasycznego funduszu w Polsce. Proces decyzyjny czy styl inwestycyjny jest u nas nowocześniejszy. Analogii szukałbym raczej na rynku brytyjskich funduszy hedgingowych. Jeśli ktoś chce sobie wyobrazić czym się zajmujemy to proponuję przeczytać książkę „Wspomnienia Gracza Giełdowago” oraz obejrzeć filmy Big Short i Robin Hood 😉

Najbliższe spotkanie z pewnością będzie inne niż wszystkie, które śledziliśmy do tej pory. Już zostało okrzyknięte spotkaniem wagi ciężkiej z racji wysokości depozytów jakie zostaną postawione do gry. Handel, a raczej presja psychiczna podczas handlu kwotami rzędu 10 tys. czy 100 tys. złotych jest z pewnością inna niż w przypadku obracania mikrolotami. Czy doświadczenie wyciągnięte z zarządzania FIZ może okazać się pomocne podczas takiego pojedynku?

Odpowiedź: Oczywiście! Ale tak naprawdę to trading jest nudny. Jeśli nie jest nudny to zmniejsz stawki! 😉

Czy może Pan zdradzić jaką strategię obierze Pan podczas TJS Fight #21?

Mam na radarze kilka spółek oraz instrumentów. Będę obserwował, gdzie pojawi się jakaś okazja do zajęcia pozycji. A może akurat coś się wydarzy na rynku? Tak się składa, że piątek to dzień tzw. pay-rollsów więc może być ciekawie.

Ponadto będę w stałym kontakcie z „wieżą kontrolną”. Zdalnie rynek będzie monitorował mój zespół z Solution One, który będzie mi dawał wskazówki. Współpracujemy już długo więc doskonale wiedzą na co zwracać uwagę. Częścią portfela zarządzał będzie z kolei specjalny system automatyczny.

Zmierzy się Pan z Łukaszem Zembikiem znanego z TMS Brokers – obawia się Pan przeciwnika?

Obawiam się przeciwnika, lecz nie jest nim pan Łukasz a rynek 😉

Dziękuję serdecznie za rozmowę i życzę powodzenia!

Ja także dziękuję za rozmowę.


Już jutro od godziny 08:00 rozpoczynie się tranmisja na żywo z dwudziestej pierwszej już odsłony pojedynków społeczności Trading Jam Session, znanych szerzej jako TJS Fight. W międzyczasie zapraszamy do lektury wywiadu z drugim z uczestników spotkania – Łukaszem Zembikiem.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here