Naga Marketsznak Wall StreetZespół negocjacyjny Donalda Trumpa starał się zatrzymać na jakiś czas rozmowy z Chińczykami w związku z rosnącym napięciem dotyczącym aresztowania dyrektor finansowej Huawei. Zwiększone ryzyko fiaska obecnego rozejmu doprowadziło w piątek do zamieszania na rynkach finansowych. Obawa o eskalację wojny handlowej rośnie, a administracja Trumpa próbuje balansować między interesami wewnętrznymi kraju a dobrymi stosunkami z Chinami.

Huawei rzuca cień na szansę powodzenia negocjacji

Aresztowanie Meng w Kanadzie zaalarmowało rynki finansowe, które wyraziły obawy o trwałość obowiązującego między USA a Chinami rozejmu. Ogłoszone przez liderów obu krajów zawieszenie broni nie zawierało wystarczająco dużo szczegółów, żeby zaspokoić giełdy. Na razie wiadomo tyle, że obie strony zobowiązały się przez 90 dni nie podwyższać taryf celnych.

Obawy inwestorów widać po piątkowej sesji na Wall Street

Pekin wyraża się negatywnie o aresztowaniu dyrektor finansowej ważnej chińskiej spółki technologicznej. Amerykański ambasador został wezwany w niedzielę przez chiński rząd w celu złożenia wyjaśnień dotyczących żądania ekstradycji przez USA. Biały Dom twierdzi, że Donald Trump nie miał pojęcia o zatrzymaniu Meng do czasu ujawnienia tego publicznie 5 grudnia.

Konieczność rozdzielenia rozmów o handlu od kwestii Huawei

Zaspokojenie Chińczyków w kwestii aresztowania Meng może nie być łatwe. Administracja Trumpa jest mocno naciskana przez Kongres, który chce wytoczyć ciężkie działa przeciwko Huawei. Ostatecznym celem ma być całkowity zakaz prowadzenia przez amerykańskie firmy współpracy z chińską spółką.

Republikański senator Marco Rubio zapowiedział, że wniesie projekt ustawy mającej zakazać sprzedaży urządzeń Huawei na terenie USA. Podobny krok wcześniej uczynił w stosunku do chińskiej firmy ZTE. „Huawei, ZTE i wiele innych chińskich firm stanowi zagrożenie dla interesów naszego kraju, zarówno pod względem gospodarczym, jak i bezpieczeństwa” – powiedział w niedzielę senator.

Robert Lightizer starał się załagodzić tę kwestię. Amerykański Przedstawiciel Handlu powiedział, że sprzeciwia się całkowitemu zakazowi sprzedaży urządzeń Huawei. Dodał, że aresztowanie Meng jest „kwestią czysto kryminalną”, która jest niezwiązana z rozmowami handlowymi z Pekinem.

Podobne zdanie wyraził Larry Kudlow – doradca Trumpa. „Mam nadzieję, że Prezydent Trump i Prezydent Xi będą kontynuować rozmowy handlowe, a kwestia Huawei zostanie rozwiązana osobno” – powiedział w wywiadzie dla Fox News.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here