Naga Marketspinezka wbita w australięZgodnie z danymi opublikowanymi dzisiaj przez Australian Bureau of Statistics (ABS), australijska gospodarka wzrosła o 0,4% w ujęciu kwartalnym, co zawiodło oczekiwania rynków, które spodziewały się wzrostu o 0,5%. Pozytywną informacją jest natomiast rewizja poprzedniego odczytu do 0,6% (z 0,5% wcześniej). Po tych rewelacjach, dolar australijski osłabia się na rynku Forex m.in. do jena japońskiego (AUDJPY).

Główny ekonomista ABS, Bruce Hockman, powiedział: „Gospodarka nadal rośnie, jednak tempo wzrostu pozostaje znacznie poniżej średniej długoterminowej”.

Wydatki rządowe głównym czynnikiem wzrostu

Eksport netto przyczynił się w tym kwartale do wzrostu o 0,2 punktu procentowego. Finalny popyt krajowy pozostał niski, osiągając 0,2 punktu procentowego. Wydatki rządowe były głównym czynnikiem wzrostu popytu krajowego, odzwierciedlając ciągłe świadczenie usług w zakresie niepełnosprawności, opieki zdrowotnej i opieki nad osobami starszymi.

Sektor gospodarstw domowych pozostawał stosunkowo niewielki, a inwestycje mieszkaniowe odnotowały czwarty z kolei spadek, spadając o 1,7 procent w ciągu kwartału. Wydatki gospodarstw domowych wzrosły o 0,1%, przy słabych wydatkach na towary i usługi uznaniowe.

Wskaźnik oszczędności gospodarstw domowych wzrósł do 4,8. „Obniżenie podatku do zapłaty nie przełożyło się na wzrost wydatków uznaniowych, co doprowadziło do widocznego wpływu na oszczędności gospodarstw domowych” – powiedział Hockman.

Wzrost dochodów brutto do dyspozycji gospodarstw domowych spowodowany był spadkiem podatku dochodowego oraz odsetek płaconych od mieszkań, a także dalszym wzrostem wynagrodzeń pracowniczych.

Kurs dolara australijskiego do jena osuwa się pod linię trendu wzrostowego

Podczas wczorajszej sesji, kurs dolara australijskiego testował horyzontalny opór przy 74,50. Test okazał się pozytywny, ponieważ do zamknięcia dnia cena wróciła pod ten poziom. Dziś natomiast kurs AUDJPY osuwa się po rozczarowującym odczycie dynamiki PKB. Jeśli zamknięcie sesji będzie miało miejsce pod linią trendu wzrostowego biegnącą od dołka z sierpnia, notowania mogą dalej zmierzać do obszaru wsparcia horyzontalnego przy 73,50 – 73,35.

Szukasz regulowanego brokera (ASIC oraz CySEC) z niskimi spreadami? Być może oferta brokera Royal jest właśnie dla Ciebie! Spready od 0-pipsów i ponad 125 instrumentów>>

Wykres dzienny pary walutowej AUDJPY - 04.12.2019 r.
Wykres dzienny pary walutowej AUDJPY – 04.12.2019 r.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here