Naga MarketsRoubini ostrzega: powolne ożywienie albo kolejne załamanie, jeśli nie powstanie szczepionka Nouriel Roubini, znany również jako Dr. Doom prognozuje niezbyt optymistyczny scenariusz dla globalnej gospodarki, o ile nie zostanie wynaleziona szczepionka na koronawirusa, a bodźce będą niewystarczające. Według niego, ożywienie na Wall Street wcale nie świadczy o realnej poprawie gospodarki. Co jeszcze przewiduje ten znany ekonomista?

  • Ożywienie może nawet przybrać kształt litery “W”
  • USA gorzej radzi sobie z bezrobociem od krajów europejskich
  • Roubini zakłada, że w średnim terminie może wystąpić depresja

Szczepionka może przywrócić nadzieje na solidne ożywienie

Roubini przewiduje, że ożywienie, któremu niektórzy przypisują kształt litery V, “stanie się U, a U może stać się W, jeśli nie znajdziemy szczepionki i nie będziemy mieli wystarczającej ilości bodźców” – powiedział dziś w wywiadzie dla Bloomberg Television.

Rosnąca fala przypadków COVID-19 nie tylko w USA, ale także w Europie może napędzić kolejną falę bezrobocia. Dr. Doom zwraca jednak uwagę, że miejsca pracy są lepiej chronione w Europie aniżeli ma to miejsce w Stanach Zjednoczonych.

Zobacz też: Jak zainstalować MetaTrader 4 / 5 na MacOS Catalina? Prosty sposób

Na powyższe wskazuje bardzo niski przyrost bezrobocia w Niemczech, czy choćby we Włoszech w porównaniu z dwucyfrową stopą bezrobocia w Stanach Zjednoczonych. Wczorajsze dane pokazują, że z powodu pandemii koronawirusa pracę w USA straciło już ponad 57 mln osób.

Wcześniej, pod koniec czerwca w wywiadzie dla Yahoo Finance, Roubini nakreślił już podobny czarny scenariusz. Mówił wtedy, że ożywienie może być bardziej wydłużone i powolne – bardziej jak ożywienie w kształcie „U”.

– Zarówno firmy, jak i gospodarstwa domowe będą wydawać mniej i więcej oszczędzać. Oznacza to bardzo anemiczne ożywienie w kształcie litery “U” – powiedział Roubini. Przewidywał on wtedy także, że odbudowa gospodarki przerodzi się w depresję jeszcze bardziej dotkliwą niż w latach 30. XX wieku.

W średnim terminie, do połowy obecnej dekady, Roubini spodziewa się, że dojdzie do depresji, gdzie ożywienie może nawet przyjąć kształt litery “L”:
Myślę, że sekwencja jest od “V” do “U” do “W”, a ostatecznie do połowy dekady “L” – powiedział.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here