Naga MarketsOkryta niesławą giełda kryptowalut BTC-e, swego czasu jedna z najstarszych (powstała w 2011 roku) i najbardziej popularnych na świecie, w lipcu 2017 zniknęła z sieci, zaś w tym samym czasie aresztowano w Grecji powiązanego z nią Rosjanina Aleksandra Winnika. Bazy danych z BTC-e posłużyły do założenia innej giełdy – WEX, która upadła latem 2018 roku. Ostatnio dzięki serwisowi BBC, wyszły na jaw informacje na temat tego, co stało się z blisko 450 mln środków od klientów obu giełd.


Od BTC-e, przez WEX, do FSB

BBC uzyskało dostęp do raportu z toczącego się od drugiej połowy 2018 roku w Rosji śledztwa, w ramach którego przesłuchiwany był  były administrator BTC-e oraz współzałożyciel WEX, Aleksiej Biljuczenko. Według informacji zawartych we wspomnianym raporcie, Biljuczenko miał zeznawać, iż został zmuszony do przesłania wszystkich kryptowalut znajdujących się w portfelach giełdy WEX dwóm pracownikom FSB (Federalnej Służby Bezpieczeństwa) – będącego spadkobiercą komunistycznego wywiadu KGB, na krótko przed zamknięciem giełdy.

Ponadto przyznał się on do powiązań z odpowiedzialnym za prowadzenie BTC-e Aleksandrem Winnikiem – wskazywanym jako osoba stojąca za słynnym atakiem hakerskim na giełdę Mt. Gox. Po aresztowaniu Winnika, Biljuczenko miał wykorzystać bazę danych z użytkownikami BTC-e do uruchomienia wraz z Dymitrem  Wasiljewem giełdy WEX, która obiecywała poszkodowanym użytkownikom BTC-e odzyskanie utraconych środków, jednak nie odniosła ona sukcesu. Planowano nawet jej sprzedaż zaangażowanego w wojnę we Wschodniej Ukrainie po stronie sponsorowanych przez Kreml bojówkarzy Dymirem Kawczenko. Z kolei ten powiązany był z Konstantinem Małofiejewem – rosyjskim oligarchą, sponsorującemu siły separatystyczne w wojnie z Ukrainą.

Zobacz również: Administracja Trumpa wystąpiła z pozwem przeciwko giełdzie BTC-e oraz jej właścicielowi

Latem 2018 roku, tuż przed upadkiem WEX, Biljuczenko miał prowadzić rozmowy z Małofiejewem, który chciał uzyskać dostęp do bazy danych z użytkownikami WEX po to, by utworzyć nową giełdę – Vladex. Baza ta miała zostać przekazana byłemu oficerowi FSB, którym miał rzekomo być Anton Nemkin. Jednak, jak twierdzi w swoich zeznaniach Biljuczenko, został zmuszony przez dwóch pracowników FSB do przekazania im dysków zawierających klucze do kryptowalut wszystkich użytkowników WEX, wartych ok. 450 mln USD  oraz do ich przelania.

Co ostatecznie stało się z tymi środkami, nie wiadomo. Zarówno rosyjska policja, jak i FSB odmawiają komentarzy w tej sprawie. Szacuje się natomiast, iż za pośrednictwem wspomnianej wyżej giełdy BTC-e w latach 2011-2017, wyprano ok. 4 mld USD.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here