Naga MarketsRozterek Putina ciąg dalszy
Rozterek Putina ciąg dalszy

O kolejne 6,4 mld USD zmniejszyły się rezerwy walutowe Rosji w zeszłym tygodniu. To oczywiście dalsza część walki Banku Centralnego oraz Ministerstwa Finansów o stabilnego rubla. Jeśli zapasy będą topnieć w obecnym tempie, w przyszłym roku o tej porze nie zostanie nic z 368,3 mld USD rezerw walutowych.


Rezerwy walutowe kraju spadły o 100 mld USD od czerwca zeszłego roku, winę za ten stan ponoszą oczywiście spadki ceny ropy, na której mocno opiera się rosyjska gospodarka. Według ostrożnych szacunków, przemysł ciężki związany z wydobyciem i dystrybucją ropy naftowej i gazu ziemnego generuje 10% PKB oraz połowę przychodów do budżetu. Gospodarka tak mocno uzależniona od ropy jest bardzo wrażliwa na wahania cen surowca.

Te artykuły również Cię zainteresują
Morgan Stanley prognozuje, że każdy spadek ceny ropy o 10 USD powoduje spadek wpływów z eksportu surowców o 32,4 mld USD, co stanowi 1,6% PKB kraju oraz przychody państwa niższe o 19 mld USD. Ostatnio mieliśmy do czynienia z odbiciem cen ropy, dlaczego nie powstrzymało to Banku Centralnego Rosji przed dalszym upłynnianiem rezerw? Okazuje się, że presja wywarta na rublu jest tak silna, że bez interwencji niemożliwe będzie utrzymanie kursu w okolicach obecnych 63 rubli za 1 dolara.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here