Naga MarketsCoraz więcej europejskich banków zostaje wciągniętych w nielegalne praktyki związane z praniem brudnych pieniędzy, które koncentrują się wokół rosyjskiego kapitału. Jest to tym bardziej niepokojący sygnał, gdyż dotyczy branży, która wciąż wychodzi z kryzysu finansowego.


Raiffeisen Bank dołącza do grona podejrzanych

Początkowo skandal koncentrował się na Danske Banku i szwedzkim Swedbank AB. Danske Bank jest już od dłuższego czasu pod ostrzałem zarzutów przestępczych zarówno w Danii Estonii jak i Francji. Ostatnio pisaliśmy również o tym, że amerykański FED również zainteresował się sprawą banku. Danske straciło połowę swojej wartości rynkowej odkąd przyznało się do swojej roli w skandalu związanym z praniem brudnych pieniędzy w 2016 roku.

Jednak teraz zarzuty dotyczące podejrzanych transferów dotarły również do Raiffeisen Banku i i przynajmniej dwóch innych holenderskich instytucji finansowych. Zgłoszenie dotyczy płatności na łączną wartość 634 mln USD, które zostały przelane z rachunków w litewskim Ukio Bankas i estońskiej jednostce Danske Bank na rachunki w Raiffeisen Zentralbank Oest.

Dotychczasowe informacje opisują sieć powiązań bankowych, które były wykorzystywane do transferu funduszy od przestępców z byłego Związku Radzieckiego do krajów zachodnich, często przez Estonię i Litwę. W krajach nadbałtyckich, w USA, w Wielkiej Brytanii i krajach skandynawskich trwają badania, a postępy w sprawie sugerują, że skala przedsięwzięcia jest ogromna.

Dotychczasowe ustalenia pokazują obraz skandynawskich banków, które często poprzez swoje jednostki nadbałtyckie stały się hubami dla rosyjskich przestępców, którzy z kolei kierowali swoje fundusze na zachód. Nordea Bank podobno obsłużył w ten sposób około 700 milionów euro (793 milionów dolarów), a część środków związana była bezpośrednio ze śmiercią rosyjskiego prawnika Siergieja Magnickiego.

Również Deutsche Bank może być zamieszany w głośną aferę dotyczącą prania brudnych pieniędzy przez Danske Bank. Howard Wilkinson będący głównym informatorem w tej sprawie powiedział, że około 150 miliardów dolarów podejrzanych funduszy zostało przekazane przez amerykańską filię europejskiego pożyczkodawcy, który służył jako główny bank korespondent Danske dla transakcji dolarowych.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here