Naga MarketsKurs euro i kurs dolara dynamicznie zyskują do rosyjskiego rubla. EUR/RUB i USD/RUBW momencie gdy polski złoty porusza się w okolicach pięciomiesięcznych dołków, inna waluta tej części Europy radzi sobie jeszcze gorzej. Jest to rosyjski rubel, którego kurs dynamicznie traci od 20 lutego. W efekcie kurs euro (EUR/RUB) wspina się na najwyższe poziomy od marca ubiegłego roku, a kurs dolara (USD/RUB) testuje szczyty ze stycznia 2019.


Koronawirus powodem ucieczki inwestorów od walut CEE, w tym rosyjskiego rubla

Pary walutowe z rosyjskim rublem wykazywały w przeciągu ostatnich 24 godzin największą zmienność, wynika z mapy cieplnej udostępnianej przez Admiral Markets. EUR/RUB rósł o 4,41%, a USD/RUB o 2,92%:

Źródło: Admiral Markets
Źródło: Admiral Markets

Euro ogólnie rzecz biorąc jest jednym z głównych beneficjentów rynku walutowego jeżeli chodzi o obecną panikę wywołaną rozprzestrzenianiem się koronawirusa. W stosunku do dolara rosło w czwartek o ponad 1% i dynamicznym ruchem powraca nad okrągły poziom 1,10 USD oraz minima z końcówki ubiegłego roku.

Pozostając jednak przy temacie rubla, ten podobnie jak polski złoty cierpi z powodu odpływu kapitału inwestorów zagranicznych z rynku walut CEE (angielski skrót oznaczający Europę Środkowo-Wschodnią). W momencie gdy obcy kapitał nie chce inwestować na lokalnych giełdach ze względu na wersję do ryzyka i poszukuje bezpieczniejszych inwestycji (euro, frank, jen lub złoto), wtedy wyprzedaje narażoną na większe wahania cenowe walutę, czego dokładnym przykładem jest właśnie rosyjski rubel.

Kurs euro: EUR/RUB najwyżej od marca ubiegłego roku

Dynamiczna wyprzedaż rubla kontynuowana jest w piątek, w efekcie czego notowania pary walutowej EUR/RUB pokonują już poziom 74,5 RUB, który jest najwyższym od marca 2019 roku. Jeżeli dynamika aprecjacji zostanie utrzymana, wtedy nie można wykluczyć podejścia w okolice poziomu 80 rubli za jedno euro, który był obserwowany w końcówce 2018.

Kurs euro do rosyjskiego rubla dynamicznie w górę. EUR/RUB najtańszy od marca 2019. Źródło: Tradingview.com
Kurs euro do rosyjskiego rubla dynamicznie w górę. EUR/RUB najtańszy od marca 2019. Źródło: Tradingview.com

Kurs euro bardzo dobrze radzi sobie również w stosunku do polskiej złotówki, zyskując w piątek kolejne 0,3% i wybijając pułap 4,33 zł, ostatni raz obserwowany na początku października. W efekcie EUR/PLN powraca do dawnej strefy konsolidacji i otwiera przed sobą drogę w kierunku 4,40 zł.

Kurs dolara: USD/RUB testuje poziomy z początku 2019

Pomimo słabości dolara na międzynarodowych rynkach, która widoczna jest od początku tygodnia, para walutowa USD/RUB nieprzerwanie rośnie, co jedynie potwierdza dynamikę odpływu kapitału zagranicznego z Rosji i tempo wyprzedaży rubla. Kurs dolara do lokalnego pieniądza rośnie w piątek o niemal 1,7% i wybija maksima z sierpnia oraz września, testując poziomy z początku ubiegłego roku:

Kurs dolara do rubla wybija granicę 67 RUB. Źródło: Tradingview.com
Kurs dolara do rubla wybija granicę 67 RUB. Źródło: Tradingview.com

Podobnie jak w przypadku EUR/RUB, również na USD/RUB nie można wykluczyć podejścia w okolice szczytów z końca 2018 roku, kiedy za jednego dolara płacono niemal 70 rubli.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here