Naga MarketsRosja na przestrzeni ostatnich dwóch lat zmagała się z mocnym kryzysem. Wojna z Ukrainą, sankcje nałożone przez państwa zachodnie, drastyczny spadek cen ropy naftowej, to wszystko uderzyło w gospodarkę prowadzoną przez Putina. W rezultacie mieliśmy do czynienia z drastyczną deprecjacją wartości rubla oraz silną inflacją.


Dziś opublikowano odczyty dotyczące inflacji za marzec tego roku. Inflacja konsumencka CPI spadła w ujęciu rocznym do poziomu 7,3% w porównaniu z 8,1% miesiąc wcześniej. Analitycy rynkowi oczekiwali spadku, jednak jedynie do poziomu 7,5%, więc informacja ta była zaskakująco pozytywna dla rosyjskiej gospodarki.

W porównaniu do lutego, ceny towarów i usług wzrosły o 0,5%, choć oczekiwano podwyżki o 0,6%. Do spadku inflacji doszło w każdej istotnej kategorii cenowej. Najbardziej można to zauważyć w cenach żywności. Jeszcze w grudniu zeszłego roku w ujęciu rocznym wzrosły o 14%, a teraz jedynie o 5,2%.

screen shot 2016-04-05 at 10.36.41 am

Liza Ermolenko z Capital Economics uważa, że drastyczny spadek inflacji w ostatnich miesiącach to po prostu efekt słabnącego wpływu kryzysu rubla z przełomu 2014 i 2015 roku. Jej zdaniem największy spadek inflacji jest już za nami i w najbliższych miesiącach może nastąpić kolejna faza przyspieszenia wzrostu cen.

Pozycję na USD/RUB możesz otworzyć razem z brokerem XM.

USD/RUB obecnie jest notowany w okolicach 68,30. Spadki trwają już od początku roku, cena znajduje się na poziomie z okolic listopada 2015 roku. Dynamika spadków nieco wyhamowała, możliwe, że obecnie szykuje się wzrostowe odbicie.

USDRUBDailytokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

2 KOMENTARZE

  1. To bardzo ciekawe dane czy moze Pan potwierdzic zródło które je podaje?.Czy to jakas Agenda Rządowa?
    Byłbym wdzięczny za odp.
    Z pow

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here