Naga Markets

Wczorajsze odczyty danych PMI „namalowały” mniej dramatyczny obraz amerykańskiego sektora usług w porównaniu z najnowszym badaniem ISM i wywołały pozytywną reakcję na dolarze. Jednak rynki szybko zanegowały rajd USD, potwierdzając dość wyraźne niedźwiedzie nastawienie pomimo zachęcających danych, wskazują analitycy z ING Banku w najnowszym raporcie.

Kurs dolara (USD): Dziś brak kluczowych danych z USA – ING

Wiele wskazuje na to, że w tej chwili inwestorzy chętnie kupują spadek kursu EUR/USD wokół poziomu 1,0850, co może okazać się krótkoterminowym dołkiem tej pary walutowej. Jednocześnie nie ma dziś żadnych publikacji danych, które można by wyróżnić, ani mówców Fed przed FOMC w przyszłym tygodniu.

Rynki ugruntowały opinię, że ruch w przyszłym tygodniu będzie podwyżką o 25 punktów bazowych, ale nadal niechętnie wyceniają kolejne 25 punktów bazowych zaostrzenia. Rynek kontraktów terminowych i swapów wskazuje szczytową stopę procentową na poziomie 4,90%.

Sygnalizuje to, że postrzegana równowaga ryzyka jest przechylona na gołębia stronę przed przyszłotygodniowym posiedzeniem FOMC. Jeśli ta narracja zyska większą popularność w tym tygodniu, dolar może pozostać delikatnie w defensywie. Jednak ostrzejszy spadek kursu USD może nie nastąpić, dopóki nie miną inne ryzyka związane z dużymi wydarzeniami (spotkania Europejskiego Banku Centralnego i Banku Anglii) – napisano w raporcie.


Przenieś swój trading na kolejny poziom razem z brokerem Interactive Brokers. Skorzystaj z oferty inwestowania w kontrakty FUTURES

Sprawdź ofertę Interactive Brokers

Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview

Spadek kursu dolara amerykańskiego w 2023 r. – CIBC

Rezerwa Federalna (Fed) pozostaje nastawiona na osiągnięcie szczytowej stopy funduszy federalnych poniżej oczekiwań rynku. Jednocześnie uwaga rynków zwraca się na zacieśnienie polityki w innych rozwiniętych gospodarkach. W związku z tym ekonomiści z CIBC Capital Markets spodziewają się osłabienia dolara amerykańskiego (USD) w 2023 r.

Bossa

Widzimy niewielki wzrost kursu USD wynikający z potencjalnych niespodzianek danych, które mogą lekko przechylić oczekiwania rynkowe na większe podwyżki stóp procentowych przez Fed. Jednak nie sugerowalibyśmy się tym, ponieważ nadchodzące „obniżenie” skali podwyżek do 25 pb zostało na razie zignorowane przez rynek – napisano w raporcie.

Zdaniem ekspertów dolar amerykański powinien nadal znajdować się pod presją w nadchodzących kwartałach, gdy przedłużająca się konfrontacja z pułapem zadłużenia prowadzi do wzrostu premii w wycenie USD.

W połączeniu ze znacznie lepszym tłem poza Ameryką Północną, ten rok zapowiada się trudny dla byków dolarowych – dodano.

Kurs DXY na interwale dziennym, tradingview
Kurs DXY na interwale dziennym, tradingview

Indeksy na Wall Street wyraźnie wczoraj zaskoczyły – na indeksie S&P500 mamy złamane okolice oporu przy 4000 pkt. – ale ten optymizm nie udzielił się zbytnio innym klasom aktywów. Ostrożność pojawiła się na rynku surowców (w sumie Chińczycy świętują teraz swój nowy rok, a ile można grać pod ten sam motyw w postaci otwarcia się tamtejszej gospodarki po pandemii), a także na walutach. EURUSD ostatecznie nie podniósł się w górę po tym jak wymazany został cały wzrost ponad poziom 1,09. Słowa Ignazio Visco z ECB uświadomiły inwestorom, że nie tylko “jastrzębie” są słyszalne.

Zresztą na FX rynek już zaczyna się ustawiać pod przyszły super-tydzień banków centralnych (FED, ECB i BOE). Tym samym być może Wall Street w tym momencie gra solo pod lepsze wyniki spółek za IV kwartał, a wysyp odczytów mamy właśnie w najbliższych dniach. Czy dla FX nie ma to większego znaczenia? Zobaczymy – napisał Marek Rogalski z DM BOŚ.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułCena kontraktów na gaz ziemny w USA poniżej 3 USD
Następny artykułWyższa inflacja wesprze waluty Antypodów? Świat walut Marka Rogalskiego
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.