Naga MarketsRośnie popyt na miedź, ceny kontraktów na najwyższych poziomach od I poł. 2019Pierwsza połowa 2020 roku na rynku miedzi była okresem wyjątkowo emocjonującym, podobnie zresztą jak na rynkach wielu innych kluczowych surowców. Od stycznia do marca na rynku tym wyraźnie przeważali sprzedający i dopiero drugi kwartał przyniósł dynamiczne odbicie cen miedzi w górę. Obecnie notowania kontraktów na miedź na LME oscylują w okolicach 6500 USD za tonę, czyli na najwyższych poziomach od pierwszej połowy 2019 roku. Z kolei ceny miedzi na nowojorskiej giełdzie zbliżyły się do 3 USD za funt, czyli także znalazły się na najwyższych poziomach od 15 miesięcy.

Notowania miedzi szybko wracają do zwyżek po pandemii

Po początkowym załamaniu cen związanym z koronawirusem, notowania miedzi szybko więc powróciły do zwyżek. Odpowiadały za to obawy związane z produkcją tego metalu. W kopalniach miedzi już od samego początku pandemii mówiono o podwyższonej liczbie zakażeń koronawirusem, co sprawiło, że firmy operujące kopalniami były zmuszone do wprowadzenia środków ostrożności i redukcji liczby osób pracujących w tym samym miejscu. Najwięcej uwagi skupiało się na sytuacji w Chile, czyli w państwie produkującym najwięcej miedzi na świecie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jednak powiązane z tym przestoje w wydobyciu metali przemysłowych okazały się mniejsze niż oczekiwano. Redukcja produkcji miedzi w kopalniach także okazała się niewielka, więc podaż tego metalu na świecie istotnie się nie zmniejszyła. Nie oznacza to jednak, że problem minął: obecnie druga fala pandemii na nowo uderza w południowoamerykańskie kopalnie miedzi. Miedziowy gigant Codelco podał, że w jego kopalniach doszło do 3215 zakażeń i 9 śmierci z powodu koronawirusa.

Tymczasem popyt na miedź znacząco zmniejszył się po pierwszym uderzeniu pandemii, jednak w ostatnich miesiącach zaczął już odżywać. Nieustannie najważniejszym krajem generującym zapotrzebowanie na miedź są Chiny, które obecnie, nawet pomimo pewnych zastojów w swojej gospodarce, starają się wykorzystać okres obniżonych cen miedzi do zwiększenia zakupów. W czerwcu import miedzi do Państwa Środka był rekordowy i wyniósł ponad 650 tysięcy ton.

Paweł Grubiak – prezes zarządu, doradca inwestycyjny w Superfund TFIisbnConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here