Naga Markets

Rośnie oprocentowanie bankowych lokat. Gdzie trzymać nowe środkiSystematyczna podwyżka stóp procentowych ogłaszana przez Radę Polityki Pieniężnej nie cieszy kredytobiorców, ale jest dobrą wiadomością dla osób gromadzących oszczędności. Wiąże się to bowiem ze wzrostem oprocentowania lokat bankowych. Sprawdź, gdzie odkładać pieniądze, aby zapewnić sobie jak największy zysk.

Stopy procentowe od 2006 roku utrzymywały się na niskim poziomie, zaś po wybuchu pandemii koronawirusa zostały obniżone do rekordowych wartości. Nie była to dobra informacja dla osób gromadzących oszczędności na lokatach czy kontach oszczędnościowych z powodu stale obniżającego się oprocentowania depozytów.

Lokaty bankowe – bezpieczny sposób na oszczędzanie

Mimo niskiego oprocentowania w poprzednich latach, lokaty bankowe nie traciły na popularności. Uważane są bowiem za produkty, które pozwalają na bezpieczne pomnażanie zysków. Nie istnieje bowiem ryzyko utraty wpłaconego kapitału, a przy tym należne odsetki są gwarantowane (o ile lokata nie zostanie zerwana przed tzw. okresem zapadalności).

Dla osób, które nie lubią ryzykownych inwestycji, lokaty były i są najlepszym sposobem na pomnażanie zysków. Aby jednak móc wypracować jak największe odsetki, koniecznością jest wybór odpowiedniego produktu finansowego.

Jak wybrać lokatę, aby efektywnie pomnażać zyski?

Każdy bank ma w swojej ofercie nawet kilka lokat, które różnią się między sobą poszczególnymi parametrami. Dlatego ostateczna decyzja powinna być poprzedzona analizą – porównaniem wybranych lokat bankowych pod kątem konkretnych aspektów.

Oprocentowanie

Oprocentowanie jest jednym z najważniejszych parametrów, ponieważ to od niego w dużej mierze zależy wysokość możliwych do wypracowania zysków. Warto dokładnie przyjrzeć się tej wartości, gdyż nie wszystkie banki podnoszą oprocentowanie wraz ze wzrostem stóp procentowych.

Na rynku finansowym można jednak znaleźć oferty, na które warto zwrócić uwagę. To między innymi lokaty bankowe zakładane na okres 12 miesięcy z oprocentowaniem 3,5% w skali roku. Dzięki temu zyski mogą osiągnąć imponujący poziom – szczególnie, jeśli ktoś zdecyduje się na wpłatę maksymalnej kwoty, czyli 180 000 zł.

Przykład. W przypadku wpłaty 180 000 zł na lokatę 12-miesięczną z oprocentowaniem 3,5% w skali roku, możesz zyskać nawet 5000 zł netto (już pod odjęciu tzw. podatku Belki).

XTB

Czas trwania

Czas trwania lokaty wpływa na wysokość oprocentowania – najczęściej wyższe wartości mają produkty długoterminowe. Zanim jednak zdecydujesz się na taką opcję, musisz zastanowić się nad opłacalnością w Twoim konkretnym przypadku. Dlaczego?

Wyobraź sobie sytuację, w której wpłacasz wszystkie oszczędności i „zamrażasz” je na 12 miesięcy. Po 10 miesiącach zaskakuje Cię spory wydatek i musisz zerwać lokatę przed czasem. Efekt? Odzyskujesz wszystkie pieniądze, jednak nie otrzymasz żadnych odsetek.

Aby tego uniknąć, możesz niejako zdywersyfikować swój portfel i kapitał podzielić na dwie lokaty o różnym czasie trwania.

Inny warunki

Sprawdź, czy wysokie oprocentowanie nie wymaga od Ciebie spełnienia dodatkowych warunków. Często lokaty bankowe dotyczą nowych środków – jest to jednak pojęcie, które może być różnie definiowane przez instytucje finansowe. Trzeba się więc upewnić przed podpisaniem umowy.

Jeśli dysponujesz sporą nadwyżką finansową, nie pozwól pieniądzom leżeć bezczynnie na nieoprocentowanym koncie osobistym. Uruchom lokatę z wysokim oprocentowaniem, aby czerpać zyski.

Artykuł partneraŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here