Naga MarketsSkładane skargi i zażaleniaNa portalu LendEDU.com pojawił się ciekawy raport dotyczący kryptowalut. Raport skupia się przede wszystkim na problemach ‘konsumentów’ kryptowalut, opiera się bowiem na przeglądzie skarg złożonych w amerykańskim Biurze Ochrony Konsumentów (CFPB).

Przez nieco ponad 2 lata, kryptowaluty zaliczyły niezły rollercoaster, od gorączkowego wzrostu trwającego niemal do końca 2017 roku, aż do powolnego wykrwawiania w roku ubiegłym. Pierwszy raport LendEDU pojawił się w 2017 roku, kiedy kryptowaluty znacznie się umacniały, obecna odsłona pokazuje natomiast jakie problemy pojawiły się w trendzie spadkowym. Dodatkowo od czasu ostatniego raportu znacznie większa liczba osób bezpośrednio zainwestowała w kryptowaluty.

45% wzrost skarg dotyczących kryptowalut

Jedynie 7 skarg dotyczących kryptowalut wpłynęło do CFPB w 2016 roku. Dwa lata później było ich aż 1186, co daje wzrost o blisko 17 tysięcy procent. Patrząc na dane w ujęciu rocznym, wzrost obecnie to blisko 45% (817 skarg w 2017 roku).

Za znaczny wzrost skarg w 2017 i 2018 roku odpowiadać może zwiększenie zainteresowania kryptowalutami, które wcześniej nie były tak popularne. Zainteresowanie napędzał z kolei wzrost cen.

Jednak w 2018 roku notowania na rynku kryptowalut zaczęły się osuwać, co spowodowało także spadek liczby nowych inwestorów, a także mogło wpłynąć na ograniczenie liczby skarg składanych do CFPB.

Coraz więcej firm otrzymuje skargi

Rozwój branży spowodował, że coraz więcej firm chciało ukroić kawałek z tego tortu. Co za tym idzie, firmy te także stały się beneficjentami skarg konsumentów.

Powyższa grafika ukazuje jak zmieniała się ilość skarg na przestrzeni trzech minionych lat. Niekwestionowanym liderem jest tu Coinbase. Nie budzi to jednak dużego zdziwienia, gdyż Coinbase jest jedną z największych giełd kryptowalut na świecie. Wiele z tych skarg dotyczy prawdopodobnie samych wirtualnych walut, a nie Coinbase jako giełdy.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Problemy świata kryptowalut

Przez ostatnie dwa lata zwiększyła się liczba skarg do CFPB dotyczących rynku kryptowalutowego o czym wspominałem wcześniej. Nie zmienił się natomiast rozkład powodów, którymi kierowali się konsumenci przy ich składaniu.

Najczęstszy problem zarówno w 2017 (32% wszystkich skarg) jak i 2018 roku (35% ogółu) stanowił brak dostępu do pieniędzy, który powinien być zapewniony. Na drugim miejscu znalazły się problemy z transakcjami, które w ubiegłym roku stanowiły 29% wszystkich skarg.

Kolejną drzazgą w oku okazują się być oszustwa / scam. W 2018 roku aż 176 skarg dotyczyły scamu tj. 15% z całości. Rok wcześniej skargi dotyczące oszustw stanowiły 14%, a zatem widać niewielką zmianę w tej materii.

Na tę chwilę, na rynku kryptowalut widoczna jest stagnacja, gdzie najstarsza kryptowaluta – Bitcoin (BTC) traci od początku roku blisko 7%. Ewentualne, dalsze osunięcia mogą zahamować rozwój rynku, a tym samym wpłynąć na liczbę skarg i przyszłoroczny raport. O tym jednak przekonamy się dopiero w 2020 roku.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here