Naga MarketsCySEC: Rośnie liczba klientów cypryjskich brokerów. CIF-y obsługują ponad 1,7 mln traderówWielu brokerów świadczących swoje usługi dla klientów z Polski posiada swoją siedzibę na Cyprze. Regulacją takich podmiotów zajmuje się Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd, znana w skrócie jako CySEC, która opublikowała dziś swój drugi, roczny biuletyn statystyczny. Biuletyn ten obejmuje dane z okresu od 1 stycznia do 31 grudnia 2018 roku.

W 2015 roku, CySEC wprowadził tzw. RBS-F (ang. Risk Based Supervision Framework). Co to takiego? RBS-F jest kompleksowym i uporządkowanym podejściem, które ocenia zagrożenia w ekosystemie CySEC i dostarcza wskazówek w celu dostosowania intensywności nadzoru, koncentrując działania tam, gdzie ryzyko jest większe. Co więcej, RBS-F dostarcza CySEC ważnych informacji o podmiotach podlegających regulacji, które dotyczą między innymi ich działalności, klientów, aktywów itp.

O tym, co wynika z danych zebranych w ramach RBS-F przeczytasz w poniższym raporcie.

Dominacja CIF

CySEC dzieli na regulowane przez siebie podmioty na trzy sektory, gdzie występują:

  • CIF (Cyprus Investment Firms) – do tego sektora zalicza się brokerów, z którymi mamy do czynienia na codzień
  • ASP (Administrative Service Providers)
  • Mgt Cos (Management Companies)

Dane CySEC ukazują dominację sektora firm inwestycyjnych (CIF) wśród podmiotów regulowanych. Jak widać na poniższym wykresie słupkowym, w roku 2018, który obejmuje biuletyn, CIF-y stanowiły blisko 49% ogółu regulowanych podmiotów. Na konie 2017 roku licencję CIF posiadało na Cyprze 219 podmiotów, natomiast rok później ich liczba zwiększyła się do 229. Należy zwrócić tu uwagę na fakt, że liczby te dotyczą wyłącznie “czynnych” podmiotów regulowanych. W statystykach tych nie zostały ujęte podmioty, którym cofnięto lub zawieszono licencję, albo też znajdowały się w likwidacji.

W ujęciu rocznym, chociaż CIF-y zajmują lwią część jeśli chodzi o podmioty regulowane, ich dominacja jest nieco mniejsza (49% vs 52,5% w roku 2017). Swój udział znacznie zwiększyły natomiast Management Companies, z blisko 11% w 2017 roku do 20% w roku 2018.

Źródło: CySEC

Rekordowa liczba klientów cypryjskich brokerów

CIF-y stanowią niemal połowę podmiotów regulowanych przez CySEC. Jednocześnie to właśnie brokerzy posiadający tę licencję obsługują większość klientów. Na koniec 2018 roku aż 98% całkowitej liczby klientów, stanowili klienci Cypryjskich Firm Inwestycyjnych (CIF).

Jak widać poniżej, w 2018 roku liczba klientów CIF-ów wyniosła 1.778.811. Była ona wyższa niż w roku 2017 aż o 21%, ale urosła także w stosunku do danych z poprzednich lat (2016 oraz 2017), od kiedy wprowadzono RBS-F.

Źródło: CySEC

Konsekwentny spadek przychodu

W roku 2018, przychód uzyskany z działalności CIF wyniósł 1,5 mld EUR, a dochód netto 0,1 mld EUR. Poniższy wykres pokazuje roczny przychód tradingowy. Rok 2016 charakteryzuje się największym przychodem z działalności tradingowej, a także dochodem netto. Przychód z handlu i netto wykazuje spadek o 11% i 58% r/r odpowiednio między 2017 a 2018 rokiem.

Źródło: CySEC

Szukasz regulowanego brokera (ASIC oraz CySEC) z niskimi spreadami? Być może oferta brokera Royal jest właśnie dla Ciebie! Spready od 0-pipsów i ponad 125 instrumentów>>

Spadające aktywa

 

Patrząc na wykres całkowitych aktywów zauważamy konsekwentne spadki od 2015 roku. W 2018 r. nastąpił spadek r/r o 27% w łącznych aktywach CIF, które wyniosły ponad 7,2 mld euro w porównaniu do 9,9 mld euro w roku 2017.

Źródło: CySEC

Z biuletynu wynika, że Cypryjskie Firmy Inwestycyjne (CIF) mimo rekordowej liczby klientów oraz zwiększenia liczby podmiotów borykają się z niższym przychodem, a także malejącymi wartościami aktywów.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here