Naga MarketsZ danych przedstawionych przez rosyjskie stowarzyszenie krypto i blockchain wynika, że sektor ten dobrze się rozwija na terenie kraju. Zwiększyła się bowiem liczba firm  wydobywających kryptowaluty, a ponadto więcej Rosjan jest obecnie w posiadaniu cyfrowych aktywów.

Rosja jest świetny krajem jeśli chodzi o wydobycie kryptowalut, a to za sprawą złóż surowców energetycznych oraz taniej energii, niezbędnej do “kopania” kryptowalut. Jak podaje Russian Association of Cryptocurrencies and Blockchain (RACIB), liczba firm wydobywczych w pierwszej połowie 2018-go roku zwiększyła się o 15%, co łącznie daje 75 tysięcy przedsiębiorstw.

“Według wyników z pierwszej połowy tego roku liczba przedsiębiorstw górniczych w Rosji wzrosła o 15%, do 75 000. Przemysł wydobywczy zatrudnia już 350 000 osób. Od lipca 2018 r. Rosja stanowi około 6% światowego rynku wydobycia kryptowalu, czyli o 1% więcej niż rok temu, podczas gdy Stany Zjednoczone i Kanada zajmują czołowe pozycje.” – komentował prezes RACIB, Yuri Pripachkin

Rosja może tracić nawet bilion rubli rocznie

Powyższych wypowiedzi, Pripachkin udzielał w kuluarach pierwszego posiedzenia Rady ds. Gospodarki Cyfrowej wyższej izby rosyjskiego parlamentu. Mimo optymistycznych danych pojawiły się też obawy o utratę możliwości stania się liderem światowych finansów cyfrowych.

Prezes RACIB zaniepokojony jest opóźnieniami w przyjęciu i adaptacji walut cyfrowych w Rosji, co według niego “oznacza utratę inwestycji o wartości nawet 1 biliona rubli rocznie” (około 15 milionów USD).

Na poparci swojej tezy, Pripachkin zacytował raport Morgan Stanley, według którego w pierwszej piątce krajów pod względem wolumenu obrotu kryptowalutami w I półroczu 2018 r. był Malta, Belize, Seszele, Stany Zjednoczone i Korea Południowa i według liczby giełd kryptowalutowych: Zjednoczone Królestwo, Hongkong, Stany Zjednoczone, Singapur i Turcja. Jak słusznie zauważył, Rosja nie należy do żadnej z tych grup.

Zobacz też: Rosja ma „białą listę” firm kryptowalutowych

Jednocześnie RACIB twierdzi, że liczba Rosjan posiadających kryptowaluty wzrosła w tym roku z 2,5 do 3 milionów. Rosyjski sektor krypto oczekuje na regulacje rynku na jesieni tego roku. Świeżo opublikowane dane potwierdzają natomiast to, co już jest oczywiste – rosyjski przemysł kryptograficzny rozwija się w szybkim tempie, pomimo braku kompleksowych przepisów. Finalne przyjęcie trzech ustaw mających na celu legalizację transakcji i aktywności w sektorze kryptowalut zostało przełożone na jesienną sesję Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here