Naga MarketsBanki centralne na całym świecie w zeszłym roku uruchomiły ogromne wsparcie monetarne w sytuacji nadzwyczajnej w celu zwalczenia skutków lockdownów. Teraz planują globalny zwrot swoich polityk, wraz z rosnącym ryzykiem inflacji i wstrząsami podażowymi, co prawdopodobnie oznacza stopniowy powrót do normalnej polityki pieniężnej, choć strategie poszczególnych banków zaczynają się różnić. Kurs EUR/USD spada czwartą sesję z rzędu przebijając w środę sierpniowy dołek 1,1664.

  • Szefowie czterech największych światowych banków centralnych zbierają się w środę na forum Europejskiego Banku Centralnego
  • Różne strategie normalizacji polityk monetarnych prowadzą do przepychanek
  • Rozbieżność polityki między głównymi światowymi bankami centralnymi może wpływać na rynki na całym świecie, zmieniając przepływy kapitału, kursy walutowe i wzorce handlowe
  • Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Jak duże ryzyko inflacyjne powinny tolerować banki centralne?

Na całym świecie wciąż czeka nas długi proces ponownego otwarcia gospodarek i przystosowania się do życia po lockdownie – powiedział w tym tygodniu prezes Rezerwy Federalnej St. Louis James Bullard.Szefowie czterech największych światowych banków centralnych zbierają się w środę na w większości wirtualnym forum Europejskiego Banku Centralnego. Choć miniony rok był naznaczony jednolitym pośpiechem, aby powstrzymać tragiczne skutki obostrzeń, ich strategie wyjścia już zaczynają się różnić.

Doprowadziło to do poważnych przepychanek politycznych zarówno w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych o to, jak duże ryzyko inflacyjne powinny tolerować banki centralne. Rozbieżność polityki między głównymi światowymi bankami centralnymi może wpływać na rynki na całym świecie, zmieniając przepływy kapitału, kursy walutowe i wzorce handlowe.

Mogą nawet istnieć ograniczenia co do tego, jak daleko bank centralny, taki jak Fed, może posunąć się w normalizacji polityki lub podnoszeniu stóp procentowych, jeśli główni partnerzy, tacy jak EBC, nie idą w tym samym kierunku.

Kluczowym wyzwaniem jest zapewnienie, abyśmy nie reagowali przesadnie na przejściowe wstrząsy podażowe. Polityka musi pozostać skoncentrowana na bezpiecznym wyprowadzaniu gospodarki z kryzysu pandemicznego i jest to ważniejsze niż tłumienie krótkoterminowego wzrostu cen – powiedziała prezes EBC Christine Lagarde na konferencji badawczej we wtorek.

Podobnie jak EBC, Fed również liczy, że inflacja spadnie w dużej mierze „samoistnie”. Jednak dyskusja na temat zagrożeń stała się bardziej widoczna, a w projekcjach z zeszłego tygodnia praktycznie wszyscy urzędnicy Fed stwierdzili, że jest bardziej prawdopodobne, że będzie wyższa niż oczekiwano.

Przewodniczący Fed Jerome Powell zeznał przed Kongresem USA o „zakłóceniach podażowych, trudnościach w zatrudnianiu i innych ograniczeniach”, które skłoniły Fed do prognozowania inflacji w tym roku na poziomie 4,2%, czyli dwa razy więcej niż oficjalny cel, i może się okazać, że będzie ona bardziej trwała.

invest
fpmarkets

Kurs euro (EUR/USD) najtańszy w 2021 roku

Notowania pary walutowej EUR/USD naruszyły w środę sierpniowy dołek 1,6640 spadając do najniższego poziomu od listopada 2020 r. W efekcie sprzedający mają teraz otwartą drogę w kierunku okrągłego poziomu wsparcia 1,16 z celem na kluczowy poziom 1,15. Z drugiej strony dopiero trwały wzrost powyżej wrześniowego maksimum 1,19 przywróciłby siłę kupujących.

Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here