Naga Markets

Cena srebra kończy korektę? 

O ile na rynkach finansowych notowania srebra znajdują się nadal pod pewną presją podaży, to w ostatnich tygodniach ogólnie metale szlachetne zyskiwały na wartości, budząc pytania o możliwy powrót rynku byka. Co ciekawe, taki scenariusz byłby uzasadniony fundamentalnie na rynku srebra, zwłaszcza biorąc pod uwagę sytuację na rynku fizycznego kruszcu.

The Silver Institute podał wczoraj swoje wyliczenia dotyczące sytuacji na rynku srebra w bieżącym i przyszłym roku. Według tej instytucji, globalny popyt na srebro w 2022 r. wzrośnie aż o 16% rdr do 1,21 mld uncji, a to z kolei doprowadzi do deficytu na poziomie 194 mln uncji (w porównaniu z deficytem 48 mln uncji w 2021 r.), największego od dekad. Duży udział mają w tym Indie, które wykorzystały niskie ceny srebra do uzupełnienia zapasów i zwiększyły popyt dwukrotnie.

Notowania srebra – dane dzienne
Notowania srebra – dane dzienne

Wzrost popytu to efekt rekordowego zapotrzebowania na srebro ze strony producentów biżuterii, srebrnych monet i sztabek. Dodatkowo, producenci samochodów oraz paneli słonecznych zużywają coraz więcej srebra – aczkolwiek udział tych branż w całkowitym popycie na srebro póki co jest niewielki (odpowiednio 5% i 10%).

The Silver Institute przewiduje, że także w kolejnych latach na rynku srebra utrzyma się deficyt – jednak już nie tak duży jak w 2022 roku. Niemniej, taka sytuacja fundamentalna może podłożyć solidne fundamenty pod ruch wzrostowy cen srebra.

Autor poleca również:

XTB


Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułKurs EUR/USD łapie zadyszkę
Następny artykułJakie zmiany wprowadza nowa regulacja w zakresie kryptowalut?
Dorota Sierakowska
Finansistka i przedsiębiorca, analityk rynków surowcowych w Domu Maklerskim BOŚ, wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu TREND. Autorka książki „Świat surowców” – pierwszego w Polsce kompleksowego podręcznika dotyczącego inwestowania na rynkach towarowych. Ekspert rynków finansowych w mediach, a także wykładowca i szkoleniowiec w zakresie inwestowania na rynkach surowcowych. Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej na kierunku Finanse i Rachunkowość ze specjalizacją bankowość inwestycyjna. Pasjonatka podróży i miłośniczka sportów wodnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here