Naga Markets

Rosnące zyski, stabilna wycena i hojna dywidenda. Analiza fundamentalna PZUPZU jest bardzo dobrze znanym ubezpieczycielem, który notowany jest również wśród największych spółek na GPW. Ostatni rok cechował się wyraźnym odbiciem na akacjach PZU, jednak wcześniej byli oni bardzo mocno dotknięci pandemiczną przeceną. W międzyczasie wypłacona została bardzo wysoka dywidenda, o stopie w wysokości ponad 8%.Stabilna wycena

– Tak naprawdę od kilku lat on oscyluje wokół 35 zł. Tak naprawdę od 2017 mamy tutaj mniej więcej cały czas 35 zł. Było załamanie covidowe, aczkolwiek tym momencie spółka niemalże wszystko odrobiła, jeżeli chodzi o sam kurs akcji. Więc widzimy, że na wzroście ceny akcji przez te ostatnie lata raczej nie mogliśmy zarobić, no chyba, że kupiliśmy w dołku. – wskazuje Konrad Książak.

Tuż przed covidowym krachem z marca 2020 roku PZU wyceniane było nawet na ponad 40 zł za walor, jednak wycena tego podmiotu bardzo szybko obniżyła się nawet poniżej 27 zł. Początkowo akcje spółki zaczęły bardzo powoli odrabiać straty, a wycena odbiła do 32 zł początkiem czerwca, jednak zaraz potem rozpoczął się wyraźny trend spadkowy.

Rosnące zyski, stabilna wycena i hojna dywidenda. Analiza fundamentalna PZU
Notowania PZU w latach 2017-2021. Źródło: Comparic.pl

Potrwał on aż do końca października, kiedy to spółka osiągnęła swoje minima w postaci wyceny mniejszej niż 22 zł za walor. Zaraz potem swój start miała jednak hossa „Bidena-Pfizera”, w której trakcie rozpoczęło się szybkie odrabianie strat.

Już w grudniu 2020 wycena powróciła powyżej 30 zł za walor, a początkiem września 2021 PZU wyceniane było przez inwestorów nawet na 40 zł. W tym momencie wzrosty jednak wyhamowały, a w ostatnich dniach na walorach spółki widoczna jest korekta, która zniosła wycenę w okolice 35 zł za walor.

Solidna dywidenda

– Spółka daje nam zarobić poprzez dywidendę, no bo ta dywidenda tutaj jest no i ona myślę, że jest bardzo okazała, bo mówię, że okolice 35 zł od kilku ładnych lat, a ta dywidenda od kilku ładnych lat powyżej 2 zł. Między 2 a 3 zł mniej więcej, bo w 2016 roku troszeczkę mniej. Za ten rok była wypłacona wyższa dywidenda, ale tez ze względu na to, co działo się wcześniej, czyli PZU (ubezpieczyciele i banki) nie mogły wypłacić dywidendy, więc można powiedzieć, że ta dywidenda jest trochę ekstra, trochę zawyżona za jeden rok. – podkreśla Konrad Książak.

PZU należy do grona tych spółek, które mogłyby zostać zaliczone do grona dywidendowych arystokratów. W trakcie ostatnich lat wypłaty mają miejsce bardzo regularnie. Zasadniczo od roku 2010 tylko raz nie nastąpiła wypłata, co związane było z pandemią koronawirusa i decyzją KNF, który de facto zabronił wypłaty dywidendy przez banki i ubezpieczycieli.

Poza tą sytuacją wypłata wielokrotnie miała jednak miejsce, a jej wysokość bywała różna. W 2016 roku przykładowo było to zaledwie 1,40 zł, co przekłada się na stopę dywidendy w wysokości zaledwie 3%, natomiast za rok 2020 było to już 3,50 zł, dzięki czemu stopa dywidendy osiągnęła ponad 8,5%.

– Jeżeli miałbym strzelać jaka ta dywidenda będzie w kolejnych latach, to jeżeli w PZU nic dziwnego się nie wydarzy, jeżeli dalej będą szli według swojej strategii, bo przypominam, że oni niedawno pokazali strategie na lata 2020-2024  i przyznam, że ta strategia jest całkiem sensowna i możliwa do realizacji, no to myślę, że ta dywidenda będzie rok rocznie między 2 zł a 3 zł.- dodaje także.

Dobre wyniki

Przyglądając się wynikom finansowym prezentowanym przez PZU wskazać można, że ostatnie lata przed covidem cechowały się wyraźnym trendem wzrostowym, jeśli chodzi o przychody ze sprzedaży. Te jeszcze w 2015 roku wyniosły 19,20 mld zł, podczas gdy w 2019 było to już 40,72 mld zł, tak więc 2-krotnie więcej w ciągu kilku lat. Sam rok 2020 cechował się spadkiem do 38,33 mld zł.

Nieco inaczej prezentuje się natomiast zysk netto akcjonariuszy jednostki dominującej. Ten w 2015 wyniósł 2,34 mld zł, natomiast na koniec 2019 było to 3,295 mld zł, tak więc zasadniczo widoczny był wzrost przez te lata, jednak należy wskazać, że po drodze (dokładniej w 2016) wynik ten zaliczył wyraźny spadek do wartości 1,95 mld zł.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: prognoza btc | aktualny kurs dolar lew | celon pharma gpw | gpw oncoarendi | cd projekt akcje kupno | kursy kryptowalut prognozy | cyfrowy polsat giełda |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here