Naga MarketsKurs euro wzrośnie do 1,14 USD do końca roku - prognozuje Danske BankDr Thomas Harr, globalny dyrektor ds. badań w Danske Banku, omówił podział ryzyka i dominację fiskalną w strefie euro, przyjęcie teorii współczesnej polityki pieniężnej (MMT) i prognozuje następny kryzys w strefie euro. Z kolei eksperci z CIBC oczekują odbicia notowań pary walutowej EURUSD do poziomu 1,14 w IV kwartale 2020 r.

  • Programy EBC chronią gospodarkę strefy euro
  • Strefa przeszła z dominacji monetarnej do fiskalnej
  • Kryzys COVID-19 to światowy eksperyment MMT w strefie euro i poza nią

Koniec finansowania pieniężnego może rozpętać kolejny kryzys w strefie euro

Oczekujemy gwałtownego wzrost długu publicznego w kilku krajach strefy euro w nadchodzących latach oraz brak podziału ryzyka w finansowaniu pieniężnym. Na szczęście polityka EBC właśnie to zapewnia – napisano w raporcie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Kurs euro do dolara europa kontynentW ich ocenie w ostatnich tygodniach przeszliśmy w strefie euro z dominacji monetarnej do dominacji fiskalnej. Dominacja fiskalna i finansowanie pieniężne są ściśle związane z koncepcją MMT, ideą, że kraje posiadające własną walutę mogą po prostu drukować pieniądze w celu sfinansowania deficytu.

Kryzys COVID-19 to światowy eksperyment MMT w strefie euro i poza nią – dodano.

Czy wiesz, że…?

MMT polega na postulacie, że państwo nie jest w stanie zbankrutować niezależnie od poziomu zadłużania się. Jeżeli kontroluje się własną walutę, wówczas można wydawać do woli. Zgodnie z koncepcją nie może dochodzić do niewypłacalności państw, ponieważ zadłużanie się przez rządy może – choć wydaje się to nieprawdopodobne – dążyć do nieskończoności bez negatywnych skutków.

W dłuższej perspektywie finansowanie pieniężne i MMT doprowadzi do wysokiej inflacji. Nie sądzimy jednak, abyśmy osiągnęli ten punkt, ponieważ EBC prawdopodobnie zmniejszy swoje finansowanie pieniężne, zanim inflacja wymknie się spod kontroli. Uważamy, że taki koniec finansowania pieniężnego może rozpocząć kolejny kryzys strefy euro – podsumowano.

Kurs EURUSD: Odbicie w kierunku 1,14 do końca roku – CIBC

Analitycy CIBC Research omawiając perspektywy dla EURUSD widzą możliwość stopniowego powrotu do 1,11 w drugim kwartale, 1,13 w trzecim kwartale i 1,14 w czwartym.

Odwrócenie tendencji zwiększonego popytu na USD pomogło złagodzić krótkoterminowe przeciwności dla EUR. Odwrócenie kryzysu finansowego zbiegło się w czasie z inwestorami zmniejszającymi swoje pozycje krótkie w EUR. Na początku kwietnia rynek odnotował największy skok spekulacyjnych pozycji długich w EUR w ciągu ostatnich dwóch lat – wskazano w raporcie.

Złagodzenie polityki przez Niemcy i wprowadzenie tzw. planu Blackzero – wstrzyknięcie do gospodarki 156 mld EUR – powinno przynieść znaczący efekt mnożnika fiskalnego. Oczekujemy w tym roku, że globalna sytuacja stworzy umiarkowaną korzyść dla euro – pomimo podwyższonych napięć politycznych w strefie – podsumowano.

Kurs pary EURUSD na interwale dziennym, tradingviewcom
Kurs pary EURUSD na interwale dziennym, tradingviewcom

Zobacz również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here