Naga MarketsJak poinformował Associated Press, we wtorek rano w północnej Grecji aresztowano 38-letniego obywatela Rosji, który rzekomo odpowiedzialny jest za pranie brudnych pieniędzy. Zatrzymanie odbyło się we współpracy z władzami USA, które starają się o ekstradycje podejrzanego do siebie. 


Wyprał 4 miliardy USD od 2011 roku

38-letni Rosjanin podejrzany jest o pranie brudnych pieniędzy za pomocą transakcji wykonywanych Bitcoinami. Jak podaje AP miałby on wyprać aż 4 mld USD. W jego pokoju hotelowym policja zabezpieczył sprzęt, który miał posłużyć do tego procederu. Były to m.in. telefony komórkowe, dwa laptopy oraz pięć tabletów.

Te artykuły również Cię zainteresują
Człowiek ten został oskarżony o pranie około 4 miliardów dolarów od 2011 roku, używając do tego celu najpopularniejszej kryptowaluty – Bitcoina. Grecka policja donosi, że kierował on organizacją przestępczą prowadzącą i zarządzającą jedną z największych stron cyberprzestępczości internetowej na świecie.

Czeka na ekstradycję do USA

Mężczyzna stawił się przed prokuratorem w greckim mieście Thessaloniki, który nakazał mu areszt do czasu przesłuchania i ekstradycji do Stanów Zjednoczonych, gdzie podejrzany jest poszukiwany. Zgodnie z prawem greckim, może on być więziony przez okres do dwóch miesięcy od czasu aresztowania. Mimo to podejrzany zaprzecza jakoby miał jakikolwiek związek z przestępczością, o którą jest posądzany.

Jeden z funkcjonariuszy greckiej policji powiedział, że władze Stanów Zjednoczonych oskarżają mężczyznę oraz jego (do tej pory) anonimowych wspólników o prowadzenie witryny, która przeprowadza wymianę bitcoina na środki pochodzące m.in. z okupu, hazardu, kradzieży tożsamości oraz naruszeń przepisów podatkowych. W ten sposób miały również zostać rzekomo wyprane pieniądze pochodzące z włamania się do MtGox.

Alexander Vinnik jako administrator BTC-e oraz główny beneficjent firmy Canton Business Corporation zarządzającej BTC-e miał otrzymać na swoje prywatne konto bankowe liczne wpłaty a kont BTC-e.

BTC-e oskarżone jest o ułatwianie transakcji cyberprzestępcom na całym świecie oraz czerpanie z tego tytułu korzyści materialnych. Oskarżyciel twierdzi, że BTC-e został wykorzystany w celu ułatwienia przestępcom włamań komputerowych, oszustw, kradzieży tożsamości, naruszeń przepisów podatkowych, korupcji oraz handlu narkotykami.

Akt oskarżenia zarzuca Vinnik’owi uzyskanie środków z włamania na giełdę MtGox i wypranie tych środków za pośrednictwem innych giełd internetowych w tym również własnej BTC-e.

W stosunku do BTC-e akt oskarżenia zarzuca, że mimo iż BTC-e prowadziło w USA działalność świadczącą usługi finansowe, firma nie została zarejestrowana jako działalność finansowa przez co nie podlegała weryfikacji i kontroli Departamentu Stanu który prowadzi program przeciwdziałający praniu brudnych pieniędzy.

Nawet 12 mln USD kary i 55 lat więzienia

Za świadomie łamanie amerykańskich przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy (AML) firma FinCEN oceniła kary pieniężne w stosunku do BTC-e opiewające na kwotę 110 milionów dolarów. Aleksandrowi Vinnikowi grozić może natomiast nawet 12 milionów dolarów grzywny oraz 55 lat więzienia.

“Dzisiejsze działanie powinno stanowić silny środek odstraszający dla każdego, kto uważa, że ​​waluty cyfrowe mogą ułatwić ransomware, sprzedaż narkotyków lub prowadzić inne nielegalne działania” – powiedział dyrektor FinCEN, Jamal El-Hindi.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułOrange [OPL], Radpol [RDL] – Gorące spółki dnia 28.07.2017
Następny artykuł$650 tysięcy kary dla nieuczciwego tradera za “spoofing” na towarowych futures
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here