Naga MarketsRosja wprowadza nowe przepisy i kary związane z posiadaniem kryptowalutMinisterstwo Finansów Federacji Rosyjskiej opracowało poprawki do przepisów regulujących handel kryptowalutami. Proponowane zmiany zakładają nowe wytyczne dla właścicieli kryptowalut, giełd i kopaczy. Rzecz jasna, nie zabrakło miejsca dla kar dla niezadeklarowanych transakcji z wykorzystaniem krypto.

  • Obecna rosyjska ustawa wchodzi w życie od stycznia
  • W lipcu podpisana została przez prezydenta Władimira Putina
  • Bank Rosji pracuje nad stworzeniem cyfrowego rubla, czyli cyfrowej waluty banku centralnego, tzw. CBDC.

Rosja: nowe zakazy dotyczące kryptowalut

Bitcoin i inne kryptowaluty będą poddawane nowym regulacjom, jak zaproponowało rosyjskie Ministerstwo Finansów. Prawo dotyczące cyfrowych aktywów finansowych zostanie wdrożone od stycznia przyszłego roku.

Te artykuły również Cię zainteresują
Nowe przepisy zakładają, że posiadacze kryptowalut, zarówno indywidualni, jak i instytucjonalni, będą musieli rejestrować swoje transakcje i wartości posiadanych portfeli do odpowiednich organów skarbowych, jeśli łączna suma transakcji w ciągu roku kalendarzowego przekroczy kwotę 600 tys. rubli, co odpowiada około 30 tys. polskich złotych.

To znaczne zwiększenie limitu względem tego, co Ministerstwo Finansów Rosji proponowało jeszcze we wrześniu, gdy poziom ten ustalony był na zaledwie 100 tys. rubli (ok. 5 tys. złotych). Ogłoszone propozycje poziomów mają według obecnego planu wejść w życie wraz z końcem kwietnia 2022 roku.

Nowe przepisy zakładać będą także konieczność podawania przez giełdy oraz kopaczy dodatkowych informacji o transakcjach kryptowalutowych do Rosfinmonitoringu, czyli Federalnej Służby Monitoringu Finansowego. W przypadku, gdy informacje nie zostaną dostarczone do odpowiednich organów dwukrotnie w przeciągu 3 lat, automatycznie sprawa staje się przestępstwem kryminalnym.

Zobacz również: Moderna goni Pfizera w wyścigu po skuteczną szczepionkę na koronawirusa

Kary dla osób, które wykonały w ostatnich dwóch do trzech lat transakcje ponad 45 mln rubli wynieść mają od 0,5 mln do 2 mln rubli (ok. 100 tys. zł). Przestępcy mają być także karani przymusową pracą w okresie do 5 lat oraz nawet więzieniem na okres od półtora do trzech lat. W przypadku mniejszych kwot będą to grzywny, prace społeczne oraz krótsze kary pozbawienia wolności.

Ministerstwo Finansów Federacji Rosyjskiej zapewnia, że regulacje wprowadzane są w celu zapobiegania nielegalnym transakcjom z wykorzystaniem kryptowalut. Chodzi przede wszystkim o pranie brudnych pieniędzy, unikanie opodatkowania. Grupy przestępcze często wybierają cyfrowe waluty do ukrywania swoich finansów.

Obecna wersja nowej ustawy, która została podpisana przez prezydenta Putina w lipcu, wejdzie w życie od stycznia. Kryptowaluty są dzięki niej legalne, jednak zakazane jest ich stosowanie jako środka płatności za dobra i towary. Przedstawiciele rządu będą musieli deklarować posiadanie kryptowalut.

Autor poleca również:

Spodobał Ci się artykuł? Chcesz otrzymywać najważniejsze informacje wprost na swojego emaila? Zapisz się do naszego Newslettera. ZAPISZ SIĘ >>

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here