Naga MarketsW odpowiedzi na spadek cen ropy, Bank Centralny Rosji wykonał oficjalny ruch: utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie, a mianowicie pozostało na 11%. Był to pierwszy raz w tym roku, kiedy nie doszło do cięcia stóp.


Dzisiejsza decyzja… wyraźnie odzwierciedla obawy polityków odnośnie ostatniego osłabienia rubla oraz jaki miałoby to wpływ na inflację” – napisała w swojej nocie do klientów, ekonomistka od rynków wschodzących z Capital Economics – Liza Ermolenko.

Dodała jednak, że pozostała część oświadczenia banku jest “zaskakująco wyważona” i nie wyklucza się dalszych cięć stóp w perspektywie średnioterminowej.Ewentualne, przyszłe cięcia będą uzależnione głównie od dwóch czynników: stabilizacji rubla oraz wyraźnego złagodzenia inflacji z jaką boryka się Rosja. Jako, że skutki zeszłorocznego kryzysu rubla zaczynają się normować, inflacja powinna tym samym zacząć się obniżać na początku przyszłego roku. W związku z tym istnieje szansa, że Centralny Bank Rosji pozostawi stopy na tym samym poziomie w ciągu najbliższych miesięcy, a w 2016 roku możliwych jest kilka skromnych cięć do benchmarku tygodniowej stopy repo.” – dodała Ermolenko.

Według BusinessInsider, zmiana strategii nie jest wcale zaskoczeniem.

Mimo, że bank obniżał stopy pięciokrotnie w tym roku (ostatni raz na początku sierpnia), cięcia były niższe od oczekiwanych, biorąc pod uwagę słabnącego rubla i taniejącą ropę. Ponadto, z ust decydentów padła fraza “jesteśmy gotowi do kontynuacji cięć”, sygnalizując tym samym potencjalne zmiany w strategii banku centralnego.

Wcześniej w wypowiedzi dla Bloomberga, Ermolenko oznajmiła, że “politycy nie są już zobowiązani do dalszego obniżania stóp procentowych, a przyszłe decyzje w tej kwestii będą podejmowane na podstawie ruchów jakie będą miały miejsce na walucie”.

Zatrzymanie cięcia stóp wcale nie oznacza, że był to dla banku łatwy wybór, ponieważ kontynuacja tego zabiegu z pewnością pomogłaby rosyjskiej gospodarce, która jest bardzo anemiczna.

Z jednej strony recesja w gospodarce i niezwykle trudne warunki kredytowania przemawiają za obniżką stóp. Druga strona medalu jest jednak taka, że łagodzenie polityki w czasie gdy rubel gwałtownie się osłabiał może doprowadzić do dalszych spadków, tworzący tym samym ryzyko zarówno dla inflacji jak i ogólnej stabilności finansowej kraju. Tak wynika z wypowiedzi Ermolenko dla Bloomberga.

Wykres dzienny USD/RUB
Wykres dzienny USD/RUB

Rubel od początku lipca spadł o około 20% w stosunku do dolara amerykańskiego. Obecnie trzeba zapłacić za wspomnianego dolara prawie 68 rubli.

Spadek na rosyjskiej walucie zbiegł się także z niedawnym zjazdem na ropie. Ropa Brent, która jest głównym towarem eksportowym Rosji jest sprzedawana za około 48,10 USD za baryłkę, a więc nieco ponad dołkiem z 2015 roku, gdzie cena wynosiła 45,19 USD.

Wykres dzienny ropy Brent
Wykres dzienny ropy Brent

A do jakiej ceny może jeszcze dojść? Być może odpowiedź znają analitycy Goldman Sachs: Zdaniem Goldman Sachs cena ropy może spaść do 20…Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here