Naga MarketsGazowe kurki zostały zakręcone
Gazowe kurki zostały zakręcone

Stosunki pomiędzy Rosją oraz Ukrainą zdecydowanie się oziębiły po aneksji Krymu w marcu 2014 roku – ponad kilkanaście miesięcy od tego wydarzenia dyplomatyczne utargi znowu nabierają tempa. Tym razem za sprawą odciętych dostaw gazu.


Ukrainę czeka ciężka zima?

W środowy poranek (25 listopada) prezes rosyjskiego Gazpromu – będącego największym państwowym producentem gazu – poinformował, że spółka wstrzymuje przesył na Ukrainę. Pogrążony w kryzysie gospodarczym kraj nie zapłacił bowiem z góry za kolejne dostawy cennego surowca.

Aleksiej Miller (CEO Gazpromu) już o godzinie 08:00 naszego czasu cytowany był przez Francuską Agencję Prasową (AFP), która podawała informacje o całkowitym odcięciu dostaw gazu:

„Dalsze dostawy zostają wstrzymane do czasu, aż nie otrzymamy płatności od strony ukraińskiej. Odmowa kupna rosyjskiego gazu może poważnie zagrozić przepływowi surowca do Europy poprzez tereny ukraińskie oraz dopływowi ciepła do domów ukraińskich konsumentów podczas zbliżającej się zimy” – czytamy w komunikacie prasowym AFP.

Stary Kontynent jest silnie uzależnione od gazu pompowanego z Rosji – spora jego część dostarczana jest gazociągami biegnącymi poprzez Ukrainę. Całkowite odcięcie dostaw może wywołać potencjalny kryzys ekonomiczny nie tylko na wschodzie, ale również i na zachodzie Europy. Należy pamiętać, że Niemcy oraz Włochy czerpią swój gaz głównie z terenów rosyjskich.

Konflikt polityczny związany z Krymem?

Krym bez elektryczności po wysadzeniu słupów wysokiego napięcia
Krym bez elektryczności po wysadzeniu słupów wysokiego napięcia

Odcięcie Ukraińców od gazu nastąpiło na dzień po wypowiedzi rosyjskiego ministra ds. energii – Aleksandra Walentynowicza Nowaka – w moskiewskim radiu Vesti FM. We wtorek zapowiadał, że „dzisiaj lub jutro dostawy gazu zostaną zatrzymane z powodu braku płatności z góry”.

Chociaż minister zrzuca winę na stronę ukraińską i brak uregulowania zobowiązań w odpowiednim terminie, to wiele wskazuje na to, że głównym powodem może być eskalacja konfliktu pomiędzy dwoma państwami w związku z zeszłoroczną aneksją Krymu. W weekend spora część regionu została odcięta od dostaw energii elektrycznej, z powodu zniszczenia przez nieznanych sprawców szeregu słupów elektrycznych, co zmusiło między innymi lokalne szpitale do korzystania z awaryjnych prądnic.

Moskwa oskarżyła władze Ukrainy o specjalny brak działania w tej sprawie. Minister Nowak we wczorajszej rozmowie radiowej zdziwił się, że Ukraińcy nie uzyskali dostępu do urządzeń elektrycznych. Jego zdaniem brak szybkiej naprawy licznych usterek był krokiem typowo politycznym. Groził również, że jeżeli Ukraina nie zmieni swojej pozycji wtedy odcięte mogą zostać również dostawy węgla.

„Rosja dostarcza węgiel do ukraińskiego sektora energetycznego. Mamy możliwość – lub wręcz będziemy zmuszeni – podjąć decyzję o zaprzestaniu dostaw węgla przez prywatne rosyjskie spółki zasilające elektrownie na Ukrainie” – kontynuował swoją wypowiedź minister ds. energii.

Notowania gazu ziemnego znajdują się obecnie na trzyletnich dołkach
Notowania gazu ziemnego znajdują się obecnie na trzyletnich dołkach

W miejscu tym rodzi się pytanie jak Ukraina poradzi sobie bez rosyjskiego gazu – i co gorsza czy będzie umiała dać sobie radę po ewentualnym odcięciu dostaw węgla?tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here