Naga Markets
S7 Airlines oraz Gazprom Neft ogłosiły opracowanie oraz implementację systemu opartego o blockchain, który wspomoże proces tankowania samolotów. Według oświadczenia prasowego opublikowanego na stronie internetowej rosyjskiego giganta energetycznego, Aviation Fuel Smart Contract (AFCS) poprawia prędkość i wydajność rozliczeń związanych z tankowaniem floty lotniczej. Zautomatyzowano również proces księgowania oraz planowania takich operacji.

Jak to działa?

Dzięki nowemu systemowi AFSC linie lotnicze mogą teraz dokonywać natychmiastowych płatności za paliwo bezpośrednio w punkcie tankowania. Wyeliminowano w ten sposób konieczność przedpłaty lub gwarancji bankowych, a także zmniejszono ryzyko finansowe zarówno dla spółek lotniczych, jak i dostawców paliwa. W rezultacie zwiększono szybkość, poprawiono wydajność i wprowadzono oszczędności w procesie zarządzania tankowaniem w logistyce lotniczej.

Podobnie jak w przypadku innych kontraktów smart, system AFSC pozwala linii lotniczej wprowadzić informacje o potencjalnej transakcji. W tym przypadku chodzi o tankowanie przed planowanym lotem. S7 Airlines informuje o chęci skorzystania z usług Gazpromneft-Aero. Początkowa ilość paliwa i cena są uwzględniane w umowie, a następnie system wykorzystuje dane do automatycznego przypisania kierowcy cysterny na lotnisku.

Gdy pilot złoży zamówienie na określoną ilość paliwa, system wysyła wniosek do banku linii lotniczych, aby dokonać stosownej transakcji na koncie. Potwierdzenie jest niemal natychmiastowe, samolot jest tankowany, a płatność jest rozliczana. Zarówno dostawca paliwa, jak i linie lotnicze automatycznie otrzymują informacje o zakończeniu transakcji wraz ze wszystkimi niezbędnymi dokumentami.

Blockchain w lotnictwie

Mówiąc o korzyściach oferowanych przez platformę AFSC, Anatolij Cherner – zastępca dyrektora generalnego ds. logistyki, rafinacji i sprzedaży w Gazprom Neft – powiedział: “Opracowanie i wdrożenie usług cyfrowych jest ważnym elementem tworzenia platformy do zarządzania logistyką, przetwarzaniem i sprzedażą produktów naftowych w Gazprom Neft. Realizacja transformacji projektów cyfrowych we współpracy z głównymi partnerami pozwoli firmie osiągnąć nowy poziom wydajności technologicznej i operacyjnej.”

Inauguracyjne tankowanie przy użyciu tej technologii miało miejsce przed zaplanowanym lotem S7 na lotnisku Tolmachevo w Nowosybirsku w Rosji, w kompleksie tankowania Gazprom-Aero.

Choć Rosja jest krytycznie nastawiona do kryptowalut, coraz częściej padają głosy o konieczności zmiany regulacji. Gubernator obwodu leningradzkiego stwierdził, że przepisy dotyczące nowej technologii mają zostać wkrótce zmienione. Rząd rosyjski jest również właścicielem największej w kraju kopalni kryptowalutowej.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here