Naga Marketskreml rosja moskwa
Źródło: Pixabay

W poniedziałek rosyjskie Ministerstwo Finansów ogłosiło, że może przejść na wykorzystanie lokalnych walut w kontaktach z europejskimi partnerami handlowymi. Jest to kolejny krok będący częścią tak zwanej „dedolaryzacji” rosyjskiej gospodarki. Jest to odpowiedź na rzekome łamania zasad Światowej Organizacji Handlu przez Stany Zjednoczone oraz próba pokonania monopolu dolara amerykańskiego.

Zabezpieczenie się przed sankcjami USA

Zastępca Ministra Finansów – Wladimir Kołyczew – powiedział reporterom: „Największą szansą do zrealizowania w krótkim i średnim okresie jest przejście na rozliczenia w krajowych walutach z naszymi europejskimi partnerami. Chcemy rozliczać się między innymi w euro, w tym za dostawy naszych surowców energetycznych”.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zdaniem Kołyczewa, taka decyzja będzie sprzyjała Europejczykom na kilka sposobów. Po pierwsze, umocni to pozycję euro jako waluty rezerwowej, a z drugiej strony zabezpieczy dostawy energii w przypadku, gdy Stany Zjednoczone podejmą decyzje wpływające na możliwość rozliczania się w dolarach amerykańskich przez rosyjskie banki i duże firmy energetyczne.

Zdaniem rosyjskiego Ministerstwa Finansów, przejście na płatności w euro będzie prostsze, ponieważ waluta ta już spełnia rolę rezerwy, stąd logicznym krokiem jest oczekiwanie zainteresowania takim rozwiązaniem ze strony firm europejskich. Rosyjskie spółki objęte sankcjami już mają problemy w wywiązywaniu się z międzynarodowych kontraktów z powodu „problemów z kontrolą przepływów pieniężnych”, a wykorzystanie euro pozwoli rozwiązać ten problem.

Dedolaryzacja Rosji

Idea pozbycia się dolara z rosyjskiej gospodarki od jakiegoś czasu cieszy się tam coraz większą popularnością, głównie z powodu natężenia amerykańskich sankcji. Początkowo pomysł ten został podsunięty przez prezesa drugiego największego banku w Rosji – VTB. Kolejnym krokiem ma być próba promowania rosyjskiej waluty do rozliczeń międzynarodowych. Problemem może tu być jednak niestabilność kursu rubla.

Władimir Putin wspiera ideę odejścia od dolara amerykańskiego. Powiedział, że Waszyngton popełnia „olbrzymi strategiczny błąd” poprzez „podburzanie zaufania do dolara”, dlatego Moskwa ma zamiar zmniejszyć swoją zależność wobec amerykańskiej waluty na obszarze handlu. Podobne rozwiązanie Rosja zaproponowała już Turcji podczas rozliczeń między krajami.

W maju Putin powiedział, że Rosja nie może już ufać systemowi finansowemu opartemu na dolarze amerykańskim, ponieważ USA nakłada bezpodstawnie sankcje oraz łamie zasady Światowej Organizacji Handlu. Zdaniem rosyjskiego przywódcy monopol dolara jest niebezpieczny dla globalnej gospodarki.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here