Naga MarketsRopa naftowa WTI kosztuje już prawie 72 dolary za baryłkę, ponieważ nierozstrzygnięte rozmowy nuklearne między światowymi mocarstwami, a Iranem – który wybrał nowego prezydenta – zmniejszyły perspektywy szybkiego ożywienia eksportu czarnego złota przez Islamską Republikę.

Ropa naftowa: Brak porozumienia z Iranem wywiera presję na OPEC+

Dyplomaci odroczyli szóstą rundę spotkań. Pozostały znaczne luki, które są konieczne, aby naprawić porozumienie. To już trzeci raz od rozpoczęcia rozmów w kwietniu, kiedy negocjatorzy nie dotrzymali terminów, które sami sobie narzucili, aby odświeżyć kontrakt. Nowa umowa prawdopodobnie doprowadziłaby do złagodzenia sankcji USA i wyższych przepływów ropy.Wybór konserwatywnego duchownego Ebrahima Raisi na prezydenta Iranu może skomplikować przyszłe rozmowy. Raisi podlega sankcjom USA, a Teheran nalega, aby zostały one usunięte w ramach porozumienia. Brak porozumienia wywiera dodatkową presję na innych członków koalicji OPEC+, która spotyka się w przyszłym tygodniu, aby rozważyć przywrócenie wydobycia ropy.

Ropa naftowa wzrosła w tym roku o prawie 50%, ponieważ główne gospodarki wychodzą z ograniczeń i blokad. Popyt odbił, zwłaszcza w USA, Europie i niektórych częściach Azji. Konsumpcja w Chinach przekroczyła poziom sprzed pandemii, a Indie wykazują oznaki odbudowy.

Fundamenty ropy naftowej wciąż są solidne, a popyt na ropę odradza się jeszcze bardziej, ponieważ ludzie w USA i Europie cieszą się z usunięcia ograniczeń. Tymczasem produkcja OPEC+ rośnie tylko skromnie, a rafinerie, które liczyły na porozumienie z Iranem, muszą teraz zabezpieczyć beczki gdzie indziej – napisał Giovanni Staunovo, analityk z UBS Group w Zurychu.

Jednak na razie stanowiska Teheranu i Waszyngtonu wydają się być odmienne. Abbas Araghchi, główny negocjator Iranu, powiedział, że jedną z najpoważniejszych kwestii omawianych w ostatniej rundzie była potrzeba zapewnienia Teheranowi gwarancji ze strony USA, że przyszłe rządy nie wyjdą z umowy ponownie – tak jak zrobił to były prezydent Donald Trump. w 2018 r.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Ropa naftowa powyżej 90 USD za baryłkę

Notowania ropy WTI wzrastają drugą sesję z rzędu do okolic 72 USD po wcześniejszym spadku i teście wsparcia 70 USD. Jest to również piąty z rzędu tydzień wzrostów. Dalszy wzrost cen powinien doprowadzić do testu tegorocznego maksimum 73 USD z celem na wieloletnie maksimum 77 USD. Z drugiej strony dopiero spadek poniżej okrągłego poziomu 70 USD, a w konsekwencji przebicie wsparcia 68 USD oraz 66,73 USD wyhamowałoby dotychczasową presję kupujących.

Kurs ropy WTI na interwale dziennym, tradingview
Kurs ropy WTI na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: notowania gpw | akcje mwig40 | usd pln prognoza | kurs lotos | Kurs dolara nowozelandzkiego | kurs xtb | kurs dolara (usd) |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here