Naga MarketsKurs ropy naftowej znowu traci. Popyt spada o 15 - 20 mln baryłek dziennieCzarne złoto gubi swój blask w wyniku ograniczonego popytu, za który odpowiada pandemia koronawirusa. Kurs ropy naftowej ponownie znalazł się dziś pod poziomem 23 dolarów za baryłkę, a może być jeszcze taniej. Spadkowi światowej konsumpcji nie pomagają nawet biliony dolarów jakie rządy przeznaczają na walkę z negatywnymi skutkami COVID-19.


Odbicie na ropie było tylko krótkotrwałe?

Ropa umacniała się od początku tygodnia po informacjach o pakiecie ratunkowym wartym 2 biliony dolarów, jaki Administracja Donalda Trumpa wynegocjowała z senackimi demokratami i republikanami. Pakiet ma zostać przeznaczony na wydatki rządowe i ulgi podatkowe, aby wzmocnić słabnącą gospodarkę USA i sfinansować ogólnokrajowe wysiłki na rzecz powstrzymania pandemii koronawirusa.

Jak dotąd notowania nie są w stanie pokonać poziomu 25 dolarów za baryłkę, a może być jeszcze gorzej. Szef Grupy Vitol powiedział, że popyt spadł o około 15 do 20 milionów baryłek dziennie i będzie się zmniejszał wraz z decyzją Indii o blokadzie.

Zobacz też: “Koronaobligacje” od EBC? Christine Lagarde szuka rozwiązań w walce z kryzysem

Znaczna część światowej gospodarki zostaje zamknięta, aby zatrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Jednak ani Arabia Saudyjska, ani Rosja nie wykazują żadnych oznak wycofania się z gróźb pompowania większej ilości ropy w celu zdobycia udziału w rynku. Domy handlowe przewidują ogromne nadwyżki.

Zapasy ropy w USA niższe od prognoz

O godzinie 15:30 rynki poznały raporty amerykańskiej Energy Information Administration (EIA) odnośnie zapasów ropy na lokalnym rynku. Po wzroście zapasów o 1,954 miliona baryłek w zeszłym tygodniu, konsensus przed dzisiejszą publikacją zakładał kolejny, wyższy wzrost o 2,774 mln brk. Ostateczny odczyt okazał się jednak zdecydowanie lepszy, uplasował się na poziomie 1,623 mln baryłek.

Mniejsze zapasy ropy zarówno od prognoz jak i poprzedniej publikacji prowadzą do umocnienia notowań czarnego złota. Kontrakty futures na ropę naftową po raporcie EIA odbiły od dolnego ograniczenia zakresu w okolicach 23,10 USD. Jak widać na wykresie 30-minutowym poniżej, cena może teraz zmierzać do górnej bandy konsolidacji przy 25,16 USD.

Szukasz regulowanego brokera (ASIC oraz CySEC) z niskimi spreadami? Być może oferta brokera Royal jest właśnie dla Ciebie! Spready od 0-pipsów i ponad 125 instrumentów>>

Wykres 30-minutowy kontraktów terminowy na ropę naftową - 25 marca 2020 r.
Wykres 30-minutowy kontraktów terminowy na ropę naftową – 25 marca 2020 r.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here