Naga MarketsOstatnia deprecjacja dolara amerykańskiego (USD) pomogła podbić ceny surowców. Podczas gdy stratedzy z Capital Economics spodziewają się, że mocniejszy dolar wpłynie na spadek cen większości towarów w dalszej części tego roku, ceny ropy naftowej będą nadal rosły. Kurs ropy WTI oscyluje w okolicach 62,50 USD za baryłkę, a Brent niecałe 66 USD/brk.

  • Ropa ma relatywnie słabą korelacje z dolarem amerykańskim. Największym ryzykiem dla rynku jest to, że popyt nie wróci tak szybko
  • Uwolnienie stłumionego popytu w czasie ograniczonej globalnej podaży pomoże utrzymać deficyt na globalnym rynku ropy
  • OPEC+ ma zwiększyć produkcję o 2,1 mln baryłek dziennie w ciągu najbliższych trzech miesięcy
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Ropa zlekceważy siłę dolara, ucierpią metale – CE

Uważamy, że ceny ropy przeoczą siłę dolara i że inne czynniki będą wpływać na cenę. Ropa ma relatywnie słabą korelacje z dolarem i spodziewamy się, że nadal tak będzie. Zamiast tego podejrzewamy, że uwolnienie stłumionego popytu w czasie ograniczonej globalnej podaży pomoże utrzymać deficyt na globalnym rynku ropy i podnieść ceny – napisano w raporcie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jeśli eksperci mają rację, a dolar amerykański zyska na wartości, wpłynęłoby to negatywnie na ceny zarówno metali przemysłowych, jak i metali szlachetnych. Niemniej jednak analitycy wątpią, aby cena ropy spadła, ponieważ inne czynniki, przede wszystkim silny wzrost popytu, powinny wspierać ceny w dalszej części tego roku.

Ropa Brent wzrośnie do około 70 USD w drugiej połowie roku – ING

Ropa naftowa odnotowała imponujące odbicie, chociaż w ostatnim miesiącu wzrost był ograniczony, a Brent walczył o przekroczenie poziomu 70 USD. Istnieje kilka czynników, które wydają się w tej chwili powstrzymywać rynek przed dalszym wzrostem. Mimo to stratedzy w ING spodziewają się, że kurs ropy Brent będzie wahać się w okolicach 70 USD w drugiej połowie 2021 r.

OPEC+ ma zwiększyć produkcję o 2,1 mln baryłek dziennie w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Iran zwiększa produkcję przez większą część tego roku pomimo sankcji USA. Jest to trend, który prawdopodobnie utrzyma się przez pozostałą część roku.

Ostatnia fala obostrzeń w Indiach jest dużym zmartwieniem dla rynku ropy naftowej, biorąc pod uwagę, że kraj jest trzecim co do wielkości konsumentem czarnego złota na świecie. W związku z tym istnieją obawy, że jeśli sytuacja ulegnie dalszemu pogorszeniu, możemy zobaczyć znaczące uderzenie w globalny popyt.

Nadal uważamy, że ceny będą rosły w ciągu roku i oczekujemy, że cena ropy Brent będzie średnio wynosić 70 USD/brk. w drugiej połowie 2021 r. Pomimo rosnącej produkcji OPEC+, a także większej podaży z Iranu, rynek nadal jest nastawiony na zmniejszanie zapasów przez cały rok. W tych niepewnych czasach największym ryzykiem dla rynku jest to, że popyt na ropę nie wróci tak szybko, jak obecnie zakłada konsensus – podsumowano.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

invest

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Kurs ropy Brent na interwale dziennym, tradingview
Kurs ropy Brent na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here