Naga MarketsCena ropy nafotwejRopa naftowa jest na dobrej drodze do największego tygodniowego wzrostu od stycznia po sobotnim ataku na rafinerie Saudi Aramco w Arabii Saudyjskiej. Rafineria koncernu Aramco w Bukajk jest największą instalacją do przerobu ropy na świecie. Miniony tydzień upłynął pod znakiem zapytania czy Arabia Saudyjska może spełnić obietnice szybkiej naprawy zakładu naftowego zaatakowanego w ostatni weekend. W piątek baryłka ropy WTI kosztuje około 58 USD, a Brent 65 USD.


Ropa naftowa zmierza w kierunku największego tygodniowego wzrostu od ośmiu miesięcy

Do ataku przyznała się jemeńska organizacja Huti, jednak zdaniem Arabii Saudyjskiej i wysokich urzędników USA (w tym Mike’a Pompeo) ataku dokonano z terytorium Iranu, być może przy użyciu rakiet, a nie dronów.

Największy na świecie eksporter ropy obiecał w tym miesiącu wznowić prace w fabryce Abqaiq po tym, jak strajk powietrzny złożony z dronów i pocisków zablokował 5% globalnej podaży i wywołał największy jednodniowy skok ropy Brent. Jednak liczni eksperci ostrzegają, że odzyskiwanie utraconych mocy przerobowych może potrwać dłużej niż oczekiwano, a uciekanie się królestwa do pozyskiwania rafinowanych paliw i kondensatów z rynku budzi obawy dotyczące długości możliwych zakłóceń.

Tygodniowa zmiana kursu ropy Brent, źródło bloomberg
Tygodniowa zmiana kursu ropy Brent, źródło: bloomberg

Gwałtowny wzrost niestabilności w najważniejszym regionie produkującym ropę na świecie podniósł premię za ryzyko w przypadku cen, które są o prawie 5 USD za baryłkę wyższe niż przed atakami z ubiegłego weekendu na obiekty saudyjskie. Panuje również obawa o to, jak długo królestwu zajmie pełne przywrócenie utraconej produkcji, ponieważ aktualnie wyczerpuje swoje zapasy w celu spełnienia zobowiązań w zakresie dostaw.

Faktyczny długoterminowy wpływ ataków na saudyjską infrastrukturę naftową jest nadal trudny do oceny, lecz kraj prawdopodobnie zlikwiduje po pewnym czasie wszelkie potencjalne problemy – powiedział Carsten Fritsch, analityk w Commerzbank AG we Frankfurcie.

Rynki ropy przeszły w tym tygodniu od rozpaczy do optymizmu

Przedstawiciele Arabii Saudyjskiej i USA powiedzieli, że drony i pociski użyte podczas ataku na obiekty saudyjskie zostały wyprodukowane przez Iran, choć nie można powiedzieć, że ataki zostały rozpoczęte bezpośrednio z lub przez Republikę Islamską. Irański minister spraw zagranicznych Mohammad Javad Zarif ostrzegł CNN, że atak ze strony USA lub Arabii Saudyjskiej na jego kraj zainicjuje „wojnę totalną”.

Rosnąca retoryka między USA i Iranem zwiększa nerwowość rynku, ale ryzyko konfliktu zbrojnego w regionie wygląda na niskie – powiedziała Vandana Hari, dyrektor generalny Vanda Insights w Singapurze.

Kurs ropy niweluje znaczną część luki wzrostowej

Choć kurs ropy WTI oraz Brent spadły w tym tygodniu, to ogromna luka wzrostowa, która utworzyła się w poniedziałek nie została całkowicie domknięta, co w odniesieniu do zeszłego tygodnia oznacza spory wzrost czarnego złota. Ropa Brent wzrosła w tym tygodniu o 7,7%. Z kolei West Texas Intermediate wzrósł w tym tygodniu o około 6,6%, najwięcej od czerwca.

vKurs ropy WTI w piątek na interwale dziennym, źródło 20 9 19
Kurs ropy WTI w piątek na interwale dziennym


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here