Naga MarketsWyhamowanie zwyżek cen ropy naftowej

Po silnych zwyżkach notowań ropy naftowej w poprzednim tygodniu, początek bieżącego tygodnia przynosi delikatne odreagowanie spadkowe. Notowania ropy naftowej WTI utrzymują się jednak nadal zdecydowanie powyżej poziomu 56 USD za baryłkę, natomiast cena ropy Brent porusza się w okolicach 61,50 USD za baryłkę.

Optymizm inwestorów został przytłumiony m.in. ze względu na rozczarowujące dane napływające z Chin. Zyski tamtejszych przedsiębiorstw przemysłowych spadły we wrześniu po raz drugi z rzędu, co podkreśla, że spowalnianie chińskiej gospodarki i konflikt handlowy z USA mają istotny wpływ na lokalne firmy. Jednocześnie, warto jednak pamiętać, że pod koniec minionego tygodnia Amerykanie i Chińczycy podali, że są blisko podpisania pierwszej części porozumienia handlowego – co z kolei ogranicza potencjał spadkowy cen ropy naftowej w krótkoterminowej perspektywie.

Wsparciem dla strony popytowej na rynku ropy naftowej były też deklaracje ze strony Rosji, że będzie ona nadal ściśle współpracować z OPEC w ramach porozumienia naftowego. Rosyjskie Ministerstwo Energii potwierdziło, że będzie rozmawiać z kartelem na temat dalszych solidarnych cięć produkcji – niemniej, oceniło również, że nie jest w stanie na razie ocenić, czy wydobycie ropy naftowej w OPEC+ będzie obniżane jeszcze bardziej niż dotychczas. Na razie porozumienie obowiązuje do końca marca 2020 r., a spotkanie w sprawie jego omówienia i ewentualnej rewizji ma odbyć się w dniach 5-6 grudnia br.

Silny brazylijski real wsparciem dla cen kawy.

Notowania kawy w minionym tygodniu wyraźnie wzrosły. Cena kawy arabica w Stanach Zjednoczonych przekroczyła w piątek poziom 99 centów za funt, a dzisiaj – chociaż już tak dynamicznie nie zwyżkuje – utrzymuje się niedaleko piątkowego zamknięcia.

W ostatnich dniach zwyżkom cen kawy sprzyja coraz silniejszy brazylijski real. W ostatnich dniach waluta Brazylii umacniała się wyraźnie względem dolara amerykańskiego, a obecnie jest ona najsilniejsza od ponad dwóch miesięcy względem USD.

Siła reala ma duże znaczenie dla cen kawy, zwłaszcza gatunku arabica. Im silniejszy real, tym mniejsza jest motywacja brazylijskich rolników do sprzedaży kawy za granicę (wycenianej w USD). Z kolei wcześniej przez wiele miesięcy real cechował się słabością w relacji do dolara amerykańskiego, co przyczyniało się do długotrwałego trendu spadkowego na rynku kawy.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here